Ciąża jest wyjątkowym stanem w życiu kobiety wymagającym regularnej opieki ginekologicznej. Potwierdzenie ciąży u lekarza jest niezbędne do korzystania z takich świadczeń jak urlop macierzyński czy świadczenia rodzinne z tytułu urodzenia dziecka. Systematyczne wizyty lekarskie pozwalają ponadto na ocenę prawidłowego rozwoju ciąży, a w przypadku występowania nieprawidłowości – wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Kiedy pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży? Badanie w ciąży to kluczowy element opieki prenatalnej.

Przyjęło się, że pierwsza wizyta w ciąży wypada między 6. a 8. tygodniem liczonym od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Jeżeli zależy Ci na wcześniejszym potwierdzeniu, że doszło do zapłodnienia, możesz wykonać oznaczenie stężenia gonadotropiny kosmówkowej w surowicy krwi. Badanie beta HCG jest przeprowadzane już od 6-8 dnia po owulacji. USG dopochwowe pozwoli natomiast ustalić, czy ciąża jest umiejscowiona prawidłowo w jamie macicy. Ultrasonograficzne badanie dopochwowe, które uwidoczni pęcherzyk ciążowy, wykonywane jest między 4. a 5. tygodniem ciąży.

Karta przebiegu ciąży zakładana jest w czasie pierwszej lub drugiej wizyty. Wyjątkiem może być negatywna historia wcześniejszych ciąż (poronienia). Wówczas zalecane jest zgłoszenie się do ginekologa tuż po uzyskaniu pozytywnego wyniku testu ciążowego. W połączeniu z udokumentowanym wzrostem hormonu beta HCG może być wskazaniem do włączenia odpowiedniej farmakologii. Badanie beta HCG można wykonać w naszej klinice bez konieczności wcześniejszej rejestracji.

Pierwszy trymestr ciąży

Pierwszy trymestr ciąży, liczony od jej początku do zakończenia 12. tygodnia, to czas zwiększonej częstotliwości badań krwi i moczu, a także pierwszego badania prenatalnego, umożliwiającego wykrycie ewentualnych wad w strukturach rozwoju płodu. To kluczowy etap związany z intensywnym rozwojem zarodka i wystąpieniem pierwszych objawów ciążowych. W tym czasie istnieje także największe ryzyko utraty ciąży.

Szacuje się, że poronieniu ulega 1 na 6 potwierdzonych ciąż, z czego najczęstszą przyczyną są wady genetyczne. W przypadku zwiększonego ryzyka wystąpienia wady zalecamy konsultację genetyczną jeszcze przed podjęciem próby zajścia w ciążę. W Serafin Clinic poradnictwo genetyczne prowadzi jeden z największych ekspertów genetyki w Polsce prof. dr n. med. Aleksandra Jezela-Stanek.

wizyta u ginekologa w ciąży

Jak wygląda pierwsza wizyta ciężarnej u ginekologa?

Pierwsza wizyta ciężarnej składa się z badania na fotelu ginekologicznym, dopochwowego badania USG oraz – w przypadku potwierdzenia ciąży – wywiadu medycznego i wystawienia skierowania na odpowiednie badania.

Ginekolog zakłada również kartę ciąży, w której dokonuje regularnych wpisów dotyczących ciężarnej (waga, ciśnienie krwi i wyniki badań) oraz płodu (rozmiar, waga i tętno). Książeczka przebiegu ciąży to bardzo ważny dokument, który zawiera cenne informacje dla lekarza prowadzącego, lekarzy innych specjalności oraz personelu szpitalnego. Karta ciąży jest niewielka i poręczna, dlatego zaleca się, aby ciężarne stale nosiły ją przy sobie.

Pierwsza wizyta w ciąży u ginekologa – jakie badania trzeba wykonać?

Podstawowymi badaniami, na które ginekolog kieruje ciężarną, jest morfologia krwi oraz badanie moczu (ponawiane przed każdą kolejną wizytą). Ponadto do badań zlecanych już na pierwszej wizycie zaliczyć można:

  • oznaczenie grupy krwi,
  • przeciwciała odpornościowe,
  • glukoza na czczo,
  • badanie WR,
  • badanie przeciwciał anty-HIV,
  • przeciwciała anty-HCV,
  • przeciwciała przeciw toksoplazmozie,
  • przeciwciała przeciw różyczce,
  • badanie cytologiczne,
  • TSH,
  • zalecenie kontroli stomatologicznej,
  • badanie genetyczne.

Interpretacja wyników badań przez ginekologa prowadzącego pozwala na sprawdzenie prawidłowości w przebiegu ciąży, a w przypadku występowania odchyleń – poszerzenie diagnostyki.

Dlaczego kobiety decydują się prowadzić ciążę prywatnie?

W wielu przypadkach kobiety decydują się na prywatne prowadzenie ciąży, co związane jest ze znacznie wyższymi kosztami niż korzystanie z usług publicznej opieki medycznej. Głównymi powodami są skrócony czas oczekiwania na wizytę oraz dostęp do nowoczesnego sprzętu ginekologicznego. Kobiecie ciężarnej przysługuje prawo, aby w ramach NFZ dostać się do lekarza nie później niż w ciągu 7 dni roboczych od daty zgłoszenia, niemniej praktyka pokazuje, że okres ten może ulec wydłużeniu.

W przypadku wizyt prywatnych problem z kolejkami jest o wiele mniejszy, a w niektórych gabinetach można liczyć na wizytę już w dniu zgłoszenia. W naszej klinice zawsze mamy na uwadze dobro ciężarnej. Każda kobieta, wymagająca pilnej konsultacji, zostanie przyjęta jeszcze tego samego lub następnego dnia.

Istotnym aspektem jest również sprzęt ginekologiczny pozostający na wyposażeniu szpitali. Prywatne gabinety i kliniki dysponują bardziej zaawansowaną aparaturą, co przekłada się na jakość interpretowania obrazu USG, a tym samym – szybszą reakcję w przypadku jakichkolwiek odchyleń wzrastania płodu.

Nasza klinika wyznacza nowe standardy w branży medycznej. Prezentujemy holistyczne podejście i podchodzimy indywidualnie do każdej pacjentki. Prowadzimy kilka gabinetów wyposażonych w najwyższej klasy sprzęt ultrasonograficzny.

USG w ciąży

Prowadzenie ciąży fizjologicznej, a ciąży patologicznej

O ciąży fizjologicznej, czyli takiej, która rozwija się prawidłowo, mówimy w przypadku niskiego ryzyka wystąpienia ewentualnych nieprawidłowości. Jej prowadzenie podlega określonym standardom i rekomendacjom opracowanym przez Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników.

Zajmujemy się kompleksowym prowadzeniem ciąży, począwszy od jej potwierdzenia w czasie badania USG. Stale monitorujemy rozwój płodu i stan zdrowia ciężarnej za pośrednictwem regularnych badań krwi i moczu, a także diagnostyki USG. Każda ciąża fizjologiczna jest wskazaniem do przeprowadzenia trzech badań prenatalnych, po jednym na każdy trymestr, dzięki którym wykluczyć można ewentualne wady rozwojowe płodu.

Kiedy mamy do czynienia z ciążą patologiczną?

Prowadzenie ciąży patologicznej, czyli kwalifikowanej jako ciąża wysokiego ryzyka, wygląda nieco inaczej. Biorąc pod uwagę, że jest obarczona niekorzystnym zakończeniem, częstotliwość konsultacji ginekologicznych ulega zwiększeniu.

Do czynników definiujących ciążę patologiczną zaliczyć można:

  • wiek matki (poniżej 15. i powyżej 40. roku życia),
  • obciążenie cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, niewydolnościami narządów i anemią,
  • nisko osadzone łożysko,
  • choroby związane z układem immunologicznym,
  • wcześniejsze, nawracające poronienia.

Podstawowym elementem prowadzenia ciąży patologicznej jest zebranie odpowiedniego wywiadu medycznego oraz regularne kontrole ginekologiczne. Niejednokrotnie zaleca się także leżenie przez większość ciąży lub pobyt w szpitalu.

W naszej klinice — jako jedyni na Śląsku — otworzyliśmy poradnię ciąży wysokiego ryzyka, którą prowadzi prof. dr hab. n. med. Wojciech Cnota — uznany ekspert z zakresu perinatologii, ginekologii, położnictwa i diagnostyki prenatalnej.