Diagnostyka USG

Co to jest Diagnostyka USG ?

Badanie ultrasonograficzne to jedno z najbezpieczniejszych badań profilaktycznych i diagnostycznych. Pozwala na wykrycie różnego rodzaju schorzeń już na bardzo wczesnym etapie, a tym samym wdrożenie efektywnej metody leczenia jak najszybciej. 

Ultrasonografia jest badaniem obrazowym, które pokazuje rzeczywisty stan i wygląd tkanek. Oprócz narządów na obrazie widoczne są również wszystkie nieprawidłowości: guzy, mięśniaki, torbiele i zmiany nowotworowe. Badanie USG wykonuje się również u przyszłych mam w celu diagnostyki płodu. Jest ono całkowicie bezpieczne dla dziecka, dlatego lekarze ginekolodzy chętnie wykorzystują je podczas każdej wizyty kontrolnej w ciąży. 

Wielu rodziców marzy o tym, żeby jak najszybciej zobaczyć maluszka na ekranie aparatu ultrasonograficznego. Dzięki najnowszej technologii jest to możliwe! Usg 3D to jedno z najnowocześniejszych badań prenatalnych, podczas którego można nie tylko zrobić pierwsze realne zdjęcie, ale przede wszystkim wykryć wiele wad i nieprawidłowości w rozwoju płodu.

Badanie usg 3D jest bardzo dokładne. Widać na nim obraz o dużej rozdzielczości oraz w realnych kolorach. Podczas jego wykonywania można zauważyć każdy ruch dziecka, od zaciskania rączek po otwieranie powiek. Jednak lekarz wykonujący badanie przede wszystkim może sprawdzić jego anatomię, co nie jest możliwe podczas standardowego badania usg. W razie wykrycia jakichkolwiek anomalii, można wdrożyć leczenie dziecka, jak najszybciej, gdy jest jeszcze w brzuchu mamy lub zaplanować je od razu po narodzinach.

W Serafin Clinic Gliwice – Klinice dla kobiet posiadamy najnowocześniejszy aparat ultrasonograficzny GE Voluson E8 HD Live. Tryb 3D/4D HD LIVE to nowatorska funkcja obecna w najnowszej generacji aparatach USG obecnych w naszej klinice, która pozwala uzyskiwać niezwykle plastyczne trójwymiarowe obrazy płodu, o niemal naturalnym kolorze skóry. Wirtualna kontrola punktu padania światła daje możliwość stworzenia wyjątkowego ujęcia. Z racji niezwykle rzeczywistego obrazu płodu, technika ta nazywana jest również wirtualną fetoskopią.

Każde badanie ultrasonograficzne w Serafin Clinic w Gliwicach na Śląsku wykonuje lekarz ginekolog z wieloletnim doświadczeniem. Dzięki temu możliwe jest nie tylko zrobienie idealnego ujęcia maluszka, ale przede wszystkim rozpoznanie ewentualnych wad i schorzeń już we wczesnym etapie ciąży. To sprawia, że zaufały nam już Pacjentki z całego Śląska, które tłumnie przybywają do Serafin Clinic, aby wykonać specjalistyczne badanie usg 3D.

Kto powinien skorzystać z badania usg 3D?

Badanie usg 3D można wykonać u każdej kobiety będącej w ciąży. W przeciwieństwie do standardowego badania ultrasonograficznego, nie jest ono obowiązkowe. Należy jednak pamiętać, że jest znacznie bardziej dokładniejsze i pozwala dostrzec wiele wad i nieprawidłowości w rozwoju dziecka, których nie widać podczas badania 2D.

Kiedy najlepiej wykonać badanie usg 3D?

Badanie usg 3D najlepiej jest wykonać między 18. a 22. tygodniem ciąży, czyli mniej więcej wtedy, gdy wypada tak zwane badanie połówkowe. Warto zrobić to właśnie wtedy, ponieważ jest niezwykle dokładne i pozwala ocenić budowę anatomiczną dziecka na wczesnym etapie ciąży.

Należy jednak pamiętać, że badanie usg 3D można tak naprawdę wykonać na każdym etapie ciąży i jest to przede wszystkim zależne od indywidualnych predyspozycji Pacjentki.

Jakie wady i nieprawidłowości u dziecka można wykryć dzięki badaniu ultrasonograficznemu 3D?

Dzięki badaniu usg 3D możliwe jest wykrycie różnego rodzaju wad serca u dziecka. Możliwe jest to ze względu na wielopłaszczyznowe obrazowanie serca, którego nie można wykonać przy użyciu standardowego aparatu ultrasonograficznego. Jest to niezwykle istotne, ponieważ wielu rodziców dowiaduje się o problemach z sercem u dziecka dopiero po jego narodzinach.

Jak wygląda badanie usg 3D?

Badanie usg 3D jest całkowicie bezpieczne i bezinwazyjne zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. Wykonuje się je przy użyciu bezpiecznych fal ultradźwiękowych. Trwa około 30 minut i nie ma konieczności znieczulania Pacjentki, ponieważ jest całkowicie bezbolesne.

Podczas badania lekarz ginekolog przykłada do brzucha Pacjentki specjalną głowicę aparatu ultrasonograficznego, która przesyła fale ultradźwiękowe, tym samym dając obraz dziecka.

Po wykonanym badaniu przyszli rodzice otrzymują płytę ze zdjęciami oraz nagraniem wideo. Jest to nie tylko świetne narzędzie diagnostyczne, ale i wspaniała pamiątka.

Jakie są korzyści wykonania badania usg 3D?

Podczas wykonywania badania usg 3D lekarz może dokonać dokładnej oceny zewnętrznej dziecka. Sprawdzany jest kręgosłup, kończyny, głowa czy powłoki brzuszne. Pozwala to wykryć wady, których nie widać podczas standardowego badania ultrasonograficznego. Oprócz tego możliwe jest sprawdzenie serca, mózgu, nerek, żołądka oraz całego układu nerwowego w wielu płaszczyznach, a co za tym idzie zaplanowania ewentualnego leczenia.

Badanie usg 3D jest na tyle dokładne, że lekarz na jego podstawie może ocenić wagę i wiek dziecka, a tym samym podać przybliżoną datę porodu.

Dzięki nowoczesnemu badaniu ultrasonograficznemu 3D można wykonać pierwsze realne zdjęcie dziecka. Często jest to moment, na który czekają wszyscy rodzice. Zdjęcie jest bardzo dokładne, przez co widać rysy twarzy dziecka, więc można ocenić, do którego z rodziców jest podobne. Sprawia to, że rodzice znacznie bardziej uspokajają się i wyczekują rozwiązania.

Jak przygotować się do badania usg 3D?

Badanie usg 3D, podobnie jak inne badania ultrasonograficzne, nie wymaga żadnego przygotowania ze strony Pacjentki. Można je wykonać o dowolnej porze dnia.

Przyszła mama nie musi opróżniać pęcherza moczowego bezpośrednio przed badaniem oraz być na czczo. Od razu po zakończeniu badania może opuścić klinikę.

Wskazania do badania:

 • ustalenie wieku ciąży, zwłaszcza w przypadku, gdy nie jest to możliwe podczas standardowego badania usg 2D,
 • w przypadku, gdy pojawiły się jakiekolwiek niejasności w budowie anatomicznej dziecka podczas wcześniejszych badań usg,
 • aby ocenić rozwój struktur kostnych i narządów wewnętrznych, w tym serca,
 • jeśli podczas uprzednio urodzonego dziecka wykryto wady wrodzone serca,
 • w przypadku ciąży bliźniaczej,
 • ocena ilości płynu owodniowego i położenia łożyska,
 • gdy u matki występuje nadciśnienie tętnicze lub cukrzyca ciążowa.

Diagnostyki USG w Serafin Clinic obejmuje m.in:

 • USG Piersi i dołów pachowych
 • Pakiet profilaktyczny dla kobiet (USG piersi, szyi, jamy brzusznej, węzłów chłonnych pachwin)
 • Pakiet profilaktyczny dla mężczyzn (USG szyi, USG jamy brzusznej, USG węzłów chłonnych pach, USG węzłów chłonnych pachwin)
 • USG Doppler żył (2 kończyny górne lub dolne)
 • USG Doppler tętnic (2 kończyny górne lub dolne)
 • Jamy brzusznej
 • Moszny i jąder
 • Prostaty
 • Stawów (1 okolica)
 • Szyi
 • Tarczycy
 • Tkanek miękkich
 • Węzłów chłonnych nad lub podobojczy
 • Węzłów chłonnych pachowych
 • Węzłów chłonnych pachwinowych

Badanie USG jamy brzusznej

220 zł

Badanie USG tkanek miękkich

170 zł

Badanie USG tarczycy

170 zł

Badanie USG szyi (tarczyca, ślinianki, węzły chłonne)

220 zł

Badanie USG piersi i dołów pachowych

220 zł

Badanie USG węzłów chłonnych pach, pachwin, nad- lub podobojczy (jedna okolica)

170 zł

Badanie USG moszny i powrózków nasiennych

220 zł

Badanie USG prostaty

220 zł

Badanie USG stawów – 1 okolica (np. staw kolanowy prawy)

220 zł

Badanie USG typu Doppler – 1 okolica (np. tętnice szyjne)

270 zł

Pakiet badań profilaktycznych dla kobiet: USG piersi, USG szyi, USG jamy brzusznej, USG węzłów chłonnych pachwin

700 zł

Pakiet badań profilaktycznych dla mężczyzn: USG szyi, USG jamy brzusznej,

700 zł

USG węzłów chłonnych pach, USG węzłów chłonnych pachwin

Konsultacja wyników badań z zakresu radiologii

200 zł