Dieta w schorzeniach

Co to jest dieta w schorzeniach ?

Prawidłowe odżywianie ma ogromne znaczenie w codziennym funkcjonowaniu całego organizmu. Zdrowe nawyki żywieniowe są ważne nie tylko, aby utrzymać zdrowie na długie lata, ale również wtedy, gdy trzeba wspomóc ciało od środka w walce z różnymi schorzeniami. Badania naukowe dowodzą, że wpływ diety pełni olbrzymią rolę zarówno w regeneracji, jak i jako forma leczenia. 

Także wiele schorzeń jest wynikiem nieprawidłowych nawyków żywieniowych i prowadzonego trybu życia, więc tylko wprowadzenie zmian na tej płaszczyźnie może pomóc Pacjentowi wrócić do pełnej sprawności. W takiej sytuacji najlepiej i najbezpieczniej skorzystać jest z konsultacji u doświadczonego dietetyka, który nie tylko ułoży dietę indywidualnie dostosowaną do potrzeb Pacjenta, ale także nauczy, jakie nawyki żywieniowe wprowadzić na stałe. 

Eksperckie podejście w Serafin Clinic 

W Serafin Clinic Gliwice przyjmuje zespół doświadczonych dietetyków, którzy zajmują się kompleksowym leczeniem Pacjentów z problemami wymagającymi zmiany nawyków żywieniowych oraz trybu życia. Wciąż doskonalimy nasze umiejętności na różnego rodzaju kursach i szkoleniach w kraju oraz zagranicą. Dzięki temu możemy zaoferować naszym Pacjentom opiekę medyczną na najwyższym poziomie, dostosowaną do międzynarodowych standardów leczenia.  

Jakie schorzenia wymagają zmiany nawyków żywieniowych?

Jest wiele schorzeń, które są wynikiem nieprawidłowych nawyków żywieniowych i tylko ich zmiana może doprowadzić do całkowitego wyleczenia Pacjenta. Wśród nich są:

Cukrzyca 

W przypadku Pacjentów cierpiących z powodu cukrzycy zmiana nawyków żywieniowych ma wpływ na poprawę ich stanu zdrowia, a w większości przypadków ratuje im także życie. Dlatego niezwykle istotne jest, aby ściśle przestrzegali ustalonej diety dostosowanej indywidualnie do ich potrzeb. 

Zespół jelita drażliwego 

Zespół jelita drażliwego jest chorobą bardzo uciążliwą dla Pacjentów. Może powodować ból i dyskomfort w postaci częstych zmian w częstotliwości i rodzaju wypróżnień. Zmiana diety i nawyków żywieniowych jest podstawą w przypadku leczenia tej przykrej dolegliwości. W wielu przypadkach konieczne jest bezwzględne odstawienie niektórych produktów, takich jak chociażby nabiał, a nawet warzywa o dużej zawartości błonnika.

Choroby tarczycy 

W przypadku nadczynności i niedoczynności tarczycy odpowiednio dobrana dieta ma ogromne znaczenie w całym procesie leczenia. Bez zmiany nawyków oraz wyeliminowaniu niektórych produktów powrót do zdrowia nie jest możliwy. Pacjenci cierpiący z powodu chorób tarczycy, które są schorzeniami przewlekłymi powinni trzymać dietę przez całe życie. 

Jelito drażliwe 

Istnieje również wiele chorób, których podłoża do tej pory nie udało się jednoznacznie określić. Wiadomo jednak, że w ich leczeniu ogromny wpływ ma odpowiednio dobrana dieta. Należą do nich:

Nadciśnienie tętnicze 

Nadciśnienie tętnicze często powiązane jest szeregiem innych chorób współistniejących. Ważne jest, aby dieta wówczas była dobrana do indywidualnych potrzeb Pacjenta, aby nie zaszkodziła, a wręcz łagodziła objawy choroby. Pacjenci chorujący na nadciśnienie przede wszystkim powinni ograniczyć tłuszcze pochodzenia zwierzęcego oraz cukry.  

Refluks 

Refluks jest bardzo męczącą i nieprzyjemną dolegliwością dla wielu Pacjentów. To nie tylko dyskomfort w postacią cofających się płynów żołądkowych. Z czasem podrażniają one nawet przełyk, a Pacjentowi jest coraz trudniej przełykać i normalnie funkcjonować. W przypadku leczenia refluksu odpowiednia dieta ma ogromne znaczenie, ponieważ wyeliminowanie niektórych produktów może znacząco wpłynąć na poprawę komfortu życia. 

Korzyści diety

Wsparcie dietetyka niesie wiele korzyści. Przede wszystkim Pacjent uczy się zdrowych nawyków żywieniowych, które może wprowadzić w życie. Wie, na jakie produkty powinien zwracać uwagę i z jakich należy zrezygnować lub je ograniczyć. Dzięki praktycznej wiedzy wcielonej w życie dieta przestaje być tylko przymusem i niezbędną koniecznością. Pacjenci korzystający z porad dietetycznych, całkowicie zmieniają swoje życie. 

Zdrowa zbilansowana dieta ma także ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Ograniczenie tłuszczy i cukrów sprawia, że Pacjent ma znacznie więcej energii, często może nawet całkowicie zrezygnować z kawy. Lepiej śpi i znikają wszystkie problemy żołądkowe. Dzięki odpowiedniej diecie poprawia się także ogólny stan cery, włosów i paznokci. Doceniają to zwłaszcza Pacjentki, które od lat borykają się z problemami trądzikowymi, łamliwymi paznokciami czy wypadającymi włosami.  

Dzięki specjalnie ułożonej diecie możliwe jest także pozbycie się zbędnych kilogramów bez efektów jo-jo. Dieta bogata jest we wszystkie potrzebne mikro i makro składniki oraz dostosowana do trybu życia Pacjenta. Nie ma głodówek oraz postów, które działają wyniszczająco. 

Korzyści diety ułożonej przez doświadczonego dietetyka:

  • utrata zbędnych kilogramów, 
  • brak efektów jo-jo,
  • zdrowa, zbilansowana dieta bez głodówek i wyrzeczeń, 
  • wyrobienie zdrowych nawyków żywieniowych, 
  • zmiana stylu życia na zdrowszy, 
  • ogólna poprawa zdrowia, 
  • lepiej wyglądająca skóra, włosy i paznokcie, 
  • podniesienie własnej samooceny, 
  • wyzbycie się kompleksów,
  • długotrwałe efekty. 

Przebieg wizyty 

Wizyta u dietetyka w Serafin Clinic Gliwice zawsze rozpoczyna się od przeprowadzenia wywiadu lekarskiego z Pacjentem. Dzięki temu możliwe jest nie tylko poznanie jego oczekiwań względem diety, ale przede wszystkim sprawdzenie czy nie ma żadnych przeciwwskazań lub schorzeń, do których trzeba dietę dostosować. Podczas wizyty dietetyk zada wiele pytań, w tym również o preferencje żywieniowe Pacjenta oraz jego tryb życia. Niezwykle ważne jest dla nas, aby dieta była dostosowana do indywidualnych potrzeb. To sprawi, że Pacjent chętnie będzie z niej korzystał, co w efekcie da oczekiwane rezultaty.

Pierwsza konsultacja dietetyczna

160 zł

Jednorazowa konsultacja dietetyczna

160 zł

Analiza składu ciała

50 zł

Pakiet miesięczny (konsultacja, 7-dniowy jadłospis)

280 zł

Pakiet miesięczny specjalistyczny – niewydolności, zaburzenia metaboliczne

400 zł

Jadłospis 7-dniowy indywidualny

150 zł

Jadłospis 14-dniowy indywidualny

220 zł

Jadłospis 21-dniowy indywidualny

300 zł

Jadłospis 28-dniowy indywidualny

380 zł

Dodatkowa wizyta dietetyczna / wizyta kontrolna bez planu

110 zł

Pakiet dwumiesięczny (2x konsultacja, 14-dniowy jadłospis)

420 zł