Biopsja gruboigłowa
Co to jest Biopsja gruboigłowa ?
Biopsja gruboigłowa jest jednym z badań stosowanych w trakcie diagnostyki onkologicznej. Dzięki niej możliwe jest potwierdzenie lub wykluczenie wstępnej diagnozy. Pobrany do badania materiał daje szerokie możliwości diagnostyczne.
Biopsja gruboigłowa jest badaniem znacznie bardziej inwazyjnym, niż biopsja cienkoigłowa, jednak dzięki niej możliwe jest pobranie większej ilości materiału do badania, a tym samym, dokonania bardziej szczegółowej diagnostyki onkologicznej. Ma to ogromne znaczenie, zwłaszcza jeśli lekarz podejrzewa zmiany o charakterze złośliwym. Pacjent nie musi obawiać się badania, jeśli jest wykonywane przez doświadczonego lekarza przy użyciu nowoczesnego, specjalistycznego sprzętu ultrasonograficznego. W Serafin Clinic na Śląsku przyjmują lekarze onkolodzy z wieloletnim doświadczeniem. Dodatkowo posiadamy zaplecze sprzętowe w postaci najnowocześniejszego aparatu do ultrasonografii oraz laboratorium diagnostycznego. To wszystko sprawia, że możemy zaoferować naszym Pacjentom opiekę onkologiczną na najwyższym poziomie.
Na czym polega biopsja gruboigłowa w diagnostyce onkologicznej?
Biopsja gruboigłowa polega na pobraniu tkanek od Pacjenta w celu przeprowadzenia szczegółowej diagnostyki onkologicznej. Na podstawie materiału tkankowego można ocenić nie tylko z jakim typem nowotworu mamy do czynienia, ale również poznać jego cechy biologiczne. Pobrany materiał zostaje zawsze przekazany do laboratorium w celu dokonania badania histopatologicznego.
Jakie są wskazania i przeciwwskazania do wykonania zabiegu?
Wskazania:
- rozszerzona diagnostyka w kierunku zmian nowotworowych,
- kiedy materiał uzyskany podczas innych badań diagnostycznych był niewystarczający do oceny laboratoryjnej,
- śledzenie postępu procesu chorobowego,
- kontrola w trakcie leczenia onkologicznego.
Przeciwwskazania:
- aktywna infekcja,
- stan zapalny skóry w miejscu zabiegu,
- ciężka skaza krwotoczna,
- problemy z krzepliwością krwi,
- stosowanie leków przeciwzakrzepowych.
Jak przygotować się do zabiegu biopsji gruboigłowej?
Zabieg biopsji gruboigłowej nie wymaga od Pacjenta większego przygotowania. Należy jedynie zastosować się do zaleceń lekarza, w tym odstawić leki zmniejszające krzepliwość krwi.
Jak wygląda zabieg biopsji gruboigłowej?
Zabieg biopsji gruboigłowej w Serafin Clinic w Gliwicach poprzedzony jest konsultacją z lekarzem onkologiem. Wówczas zostaje przeprowadzony szczegółowy wywiad lekarski oraz ocenione ryzyko wykonania zabiegu. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, można przystąpić do wykonania biopsji.
Zabieg jest całkowicie bezpieczny dla Pacjenta. Trwa około 15-30 minut. Nie wymaga także znieczulenia, może powodować jedynie dyskomfort w miejscu wkłucia igły. Jednak na życzenie Pacjenta można wykonać go w znieczuleniu miejscowym. Do zabiegu używane jest tak zwane działo biopsyjne, wewnątrz którego znajduje się specjalna, sterylna igła o średnicy 3 mm, która pozwoli pobrać materiał tkankowy. Wszystko odbywa się pod stałą kontrolą usg. Kiedy igła jest już w okolicy zmiany nowotworowej, zostaje uruchomiony mechanizm spustowy, dzięki czemu zostaje pobrany fragment tkanki. Lekarz może pobrać kilka wycinków dla lepszej i bardziej szczegółowej diagnostyki.
Pobrany materiał zostaje przesłany do laboratorium w celu przeprowadzenia badania histopatologicznego. Na wyniki czeka się około 2-3 tygodni.
Po badaniu należy wstrzymać się od cięższej aktywności fizycznej przez minimum pierwszą dobę. W miejscu wkłucia igły mogą wystąpić niewielkie krwiaczki lub może dojść do krwawienia. W razie wystąpienia jakichkolwiek niepokojących symptomów, należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza.
Biopsja gruboigłowa (pobranie materiału, bez interpretacji wyniku)
1500 zł