Badania prenatalne

badanie prenatalne

Co to są Badania prenatalne ?

Zdrowie nienarodzonego dziecka to temat, który zaprząta głowę każdej przyszłej mamie. Aby mogła ze spokojem wyczekiwać rozwiązania powinna skorzystać z dostępnych badań prenatalnych. Można je wykonać na każdym etapie ciąży: w I, II i III trymestrze. Jest wiele różnych badań od tych całkowicie bezpiecznych dla matki i dziecka do tych bardziej inwazyjnych. Dlatego warto jest wiedzieć, kiedy i w jakiej sytuacji najlepiej jest je wykonać. 

Badania prenatalne pozwalają uzyskać odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania. Na ich podstawie można określić czy nie występują jakiekolwiek wady rozwojowe i genetyczne u dziecka oraz czy jest zagrożenie wystąpienia stanu przedrzucawkowego. Kobiety, które się na nie decydują z większym spokojem mogą oczekiwać narodzin dziecka oraz odpowiednio przygotować się do porodu, ponieważ wiele z badań prenatalnych pozwala poznać płeć dziecka już na bardzo wczesnym etapie ciąży. 

Eksperckie podejście w Serafin Clinic 

Serafin Clinic Gliwice to nowoczesna Klinika dla Kobiet w samym sercu Śląska. Specjalizujemy się w prowadzeniu ciąży, w tym także wykonywaniu badań prenatalnych na każdym jej etapie. Kobiety ciężarne są objęte wyjątkową opieką przez naszych doświadczonych specjalistów, dzięki czemu mogą ze spokojem oczekiwać narodzin dziecka.  

Kiedy najlepiej wykonać badania prenatalne? 

Badania prenatalne są rozszerzoną diagnostyką podczas trwania ciąży. Nie są obowiązkowe, jednak ich wykonanie może mieć istotny wpływ na zdrowie i życie dziecka oraz matki. Warto więc umówić się na konsultację ginekologiczną i zapytać lekarza o możliwość wykonania badań prenatalnych. Jednak rekomendowane przez polskie towarzystwo ginekologów i położników jako zalecenie u każdej kobiety w ciąży. 

Warto pamiętać, że badania prenatalne są różne na każdym etapie ciąży. Dlatego najczęściej zaleca się ich wykonanie w każdym trymestrze. Ich wyniki pozwalają sprawdzić stan zdrowia dziecka oraz odpowiednio przygotować się do porodu w razie jakichkolwiek nieprawidłowości. 

Rodzaje badań prenatalnych: 

Badania prenatalne można wykonać w I, II i III trymestrze ciąży. 

Badania prenatalne wykonywane w I trymestrze: 

 • USG + test podwójny (białko PAPP-A, BHCG beta), 
 • badanie w kierunku preeklapsji.

Badania prenatalne wykonywane w II trymestrze:

 • badanie połówkowe – badanie ultrasonograficzne, dzięki któremu można ocenić m.in. wielkość dziecka, struktury mózgowia, poziom wód płodowych czy ułożenie łożyska i pępowiny, ocenić prawidłowość badania wszystkich narządów. 

Badania prenatalne wykonywane w III trymestrze: 

 • badanie ultrasonograficzne – sprawdzane są przepływy, narządy wewnętrzne dziecka czy wady serca, które nie były stwierdzone podczas poprzednich badań. Pozwala ocenić drobne wady wrodzone w tym serca, mózgu oraz narządów niewidocznych w II trymestrze.  

Jakie są korzyści wykonania badań prenatalnych?

Wykonanie badań prenatalnych niesie za sobą wiele korzyści. Kobiety, które się na nie decydują mogą poznać płeć dziecka już na bardzo wczesnym etapie ciąży. Wielu przyszłych rodziców nie może doczekać się tego momentu, a dzięki badaniom mogą przygotować odpowiednią wyprawkę znacznie wcześniej. 

Badania prenatalne pozwalają także ocenić stan zdrowia nienarodzonego dziecka. Jest to bardzo istotne, ponieważ aktualnie wiele nieprawidłowości i schorzeń można operować w momencie, gdy dziecko znajduje się jeszcze w brzuchu matki.  

Korzyści badań:

 • pozwala wykryć hypotrofii płodu lub makrosomii płodu
 • rozczep wargi i podniebienia
 • ocena narządów wewnętrznych dziecka, 
 • możliwość rozpoznania nieprawidłowości w budowie anatomicznej dziecka, 
 • wykrycie wad genetycznych takich, jak zespół Downa czy zespół Edwardsa już na wczesnym etapie ciąży, 
 • wykrycie wad i schorzeń, które można operować jeszcze u nienarodzonego dziecka, 
 • poznanie płci dziecka, 
 • ocena ryzyka wystąpienia stanu przedrzucawkowego, czy porodu przedwczesnego 
 • badania są całkowicie bezpieczne i bezbolesne,
 • badania całkowicie nieinwazyjne, 
 • poczucie komfortu i bezpieczeństwa, 
 • badania nie wymagają specjalnego przygotowania ze strony Pacjentki,
 • wykrycie wady serca płodu 
 • brak rekonwalescencji. 

Jak wyglądają badania prenatalne?

Badania prenatalne wykonywane w Serafin Clinic zawsze poprzedzone są konsultacją lekarską, podczas której zostaje przeprowadzony szczegółowy wywiad lekarski. 

Badania prenatalne są całkowicie bezpieczne i bezbolesne, można je wykonać o każdej porze dnia. Co więcej, Pacjentka nie musi się do nich specjalnie przygotowywać. W trakcie badania ultrasonograficznego lekarz ocenia narządy wewnętrzne płodu oraz jego budowę zewnętrzną. Dzięki temu może ocenić nie tylko jego płeć, ale również to, czy nie występują jakiekolwiek nieprawidłowości i wady genetyczne. 

Wskazania:

 • wiek matki powyżej 35. roku życia, 
 • wady i nieprawidłowości stwierdzone podczas poprzednich badań, 
 • wcześniejsze urodzenie dziecka z wadami anatomicznymi i genetycznymi,
 • zdiagnozowana cukrzyca ciążowa u Pacjentki.

Skontaktuj się z naszą recepcją i sprawdź, czy masz wskazania do bezpłatnych badań prenatalnych. Badania prenatalne NFZ Gliwice, które można wykonać na NFZ w Serafin Clinic Klinika dla Kobiet. 

USG prenatalne NFZ w I trymestrze – ciąża pojedyncza

bezpłatne

USG prenatalne NFZ w I trymestrze – ciąża mnoga

bezpłatne

USG prenatalne NFZ w II trymestrze – ciąża pojedyncza

bezpłatne

USG prenatalne NFZ w II trymestrze – ciąża mnoga

bezpłatne

USG prenatalne w I trymestrze – ciąża pojedyncza

300 zł

USG prenatalne w I trymestrze – ciąża mnoga

400 zł

USG prenatalne w II trymestrze – ciąża pojedyncza

350 zł

USG prenatalne w II trymestrze – ciąża mnoga

450 zł

USG prenatalne w III trymestrze – ciąża pojedyncza

350 zł

USG prenatalne w III trymestrze – ciąża mnoga

450 zł