Konsultacja ginekologiczna kobiety ciężarnej 

Co to jest Konsultacja ginekologiczna kobiety ciężarnej ?

Przez cały okres ciąży kobieta powinna dbać nie tylko o siebie, ale także o dziecko. W tym czasie należy zdrowo się odżywiać, być aktywną fizycznie i regularnie poddawać się badaniom kontrolnym. Dlatego ważne jest, aby przez ten czas kobieta ciężarna była pod ścisłym nadzorem lekarza prowadzącego. Ginekolog prowadzący ciążę nie tylko kieruje Pacjentkę na odpowiednie badania na każdym etapie ciąży, ale również jest w stanie reagować w razie jakichkolwiek nieprawidłowości. 

Konsultacja ginekologiczna kobiety ciężarnej to podstawa podczas tych niezwykłych dziewięciu miesięcy. Zazwyczaj odbywa się co miesiąc, jednak należy pamiętać, iż jest to kwestia całkowicie indywidualna zależna od wielu czynników. 

Eksperckie podejście w Serafin Clinic 

Serafin Clinic Gliwice to nowoczesna Klinika dla Kobiet w samym sercu Śląska specjalizująca się w prowadzeniu ciąży. Nasi doświadczeni specjaliści otaczają przyszłe mamy wyjątkową opieką medyczną, ale cały okres ciąży i późniejszego połogu przebiegał prawidłowo. To wszystko sprawia, że nasze Pacjentki czują się znacznie bezpieczniej i są przygotowane do nowej roli. 

Na czym polega konsultacja ginekologiczna kobiety ciężarnej? 

Konsultacja ginekologiczna kobiet w ciąży polega na fachowej opiece lekarza nad prawidłowym rozwojem ciąży oraz zdrowiem przyszłej mamy. W trakcie regularnych wizyt u ginekologa Pacjentka otrzymuje skierowanie na szereg niezbędnych badań, jakie należy w tym czasie wykonać. Dodatkowo lekarz przeprowadza badania dopochwowe, wstępnie przez brzuszne czy cytologię. 

Kobiety, które są pod stałą kontrolą lekarza ginekologa czują się bezpiecznie i ze spokojem mogą oczekiwać na narodziny dziecka. Jest to niezwykle istotne, ponieważ liczne badania naukowe pokazują, że niepotrzebny stres negatywnie wpływa nie tylko na mamę, ale również dziecko. 

Jakie badania wykonać w ciąży? 

W trakcie trwania ciąży lekarz ginekolog kieruje Pacjentkę na szereg badań diagnostycznych, dzięki którym może monitorować stan zdrowia mamy i dziecka. Ważne jest także wykonywanie badań prenatalnych, który już na wczesnym etapie ciąży mogą wykryć szereg nieprawidłowości lub schorzeń. Medycyna w tej chwili jest na tyle rozwinięta, że wiele z wad rozwojowych dzieci można operować jeszcze wtedy, gdy znajdują się one w brzuchu matki. 

Badania, jakie należy wykonać w ciąży:

 • badanie ginekologiczne, 
 • pomiar ciśnienia tętniczego, 
 • pomiar masy ciała, 
 • cytologia, 
 • usg brzucha, 
 • usg piersi, 
 • ktg,
 • regularne badania krwi,
 • oznaczenie grupy krwi, 
 • krzywa cukrzycowa,
 • badanie WR,
 • badanie przeciwciał anty-HIV,
 • przeciwciała anty-HCV,
 • przeciwciała toksoplazmoza, 
 • przeciwciała różyczka,
 • badanie cytologiczne, 
 • TSH,
 • badanie ogólne moczu, 
 • badania prenatalne.

Kiedy zgłosić się na pierwszą wizytę do ginekologa będąc w ciąży? 

Wiele kobiet, którym udało się zajść w ciążę zastanawia się, kiedy odbyć pierwszą wizytę u ginekologa. Najlepiej, gdyby odbyła się między 6. a 8. tygodniem ciąży licząc od wystąpienia ostatniej miesiączki. W trakcie pierwszej wizyty lekarz ginekolog przeprowadzi szczegółowy wywiad lekarski, sprawdzi masę ciała, wykonana badanie ginekologiczne oraz skieruje Pacjentkę na podstawowe badania krwi i moczu. 

W trakcie pierwszej wizyty wykonywane jest także usg dopochwowe w celu potwierdzenia ciąży i oceny zarodka. W trakcie jego wykonywania istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że przyszła mama pierwszy raz usłyszy także bicie serca płodu. Jest to moment niezwykle wzruszający, na który czeka większość z nich. 

Ginekolog przekaże Pacjentce również kartę ciąży, którą należy mieć przy sobie aż do rozwiązania. Jest to dokument, który będzie na bieżąco uzupełniany przez lekarza i który może uratować życie mamy i dziecka w razie jakiekolwiek wypadku. 

Konsultacja ginekologiczna 

Każdego roku w Polsce na nowotwory ginekologiczne umiera tysiące kobiet. Dzieje się tak, ponieważ regularne badania ginekologiczne wciąż są rzadkością wśród nich. Dlatego ważne jest, aby odwiedzać ginekologa i poddawać się badaniom przynajmniej raz do roku lub według wskazań lekarza prowadzącego. Wczesne wykrycie jakichkolwiek schorzeń lub nieprawidłowości znacząco zwiększa szansę na całkowite wyleczenie. 

Kobiety, które regularnie odbywają konsultacje ginekologiczne są znacznie pewniejsze siebie i żyją pełnią życia. Ginekolog pomaga także w doborze odpowiedniej antykoncepcji lub może zaproponować Pacjentce szereg zabiegów z zakresu ginekologii estetycznej i plastycznej w celu poprawy jakości życia. 

Eksperckie podejście w Serafin Clinic 

Serafin Clinic Gliwice to nowoczesna Klinka dla Kobiet na Śląsku. Specjalizujemy się w ginekologii plastycznej i estetycznej, a właściciel kliniki – dr Dawid Serafin jest autorytetem wśród lekarzy na całym świecie. Stworzył on nie tylko wyjątkowe miejsce, ale przejdę wszystkim zebrał zespół doświadczonych specjalistów, dzięki którym możemy zaoferować naszym Pacjentkom opiekę na najwyższym poziomie. W klinice Serafin polecamy usługi Pani dr n. med. Magdalena Ciaciura-Jarno

Na czym polega konsultacja ginekologiczna?

Konsultacja ginekologiczna polega na przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu lekarskiego z Pacjentką oraz wykonania podstawowego badania ginekologicznego. Na tej podstawie lekarz może skierować kobietę na dalszą diagnostykę, np. usg brzucha i piersi czy cytologię. 

Regularne wizyty u ginekologa powinny odbywać się przynajmniej raz w roku lub według wskazań lekarza prowadzącego. Warto też zwrócić uwagę na jakiekolwiek niepożądane objawy i umówić się na konsultację ginekologiczną jak najszybciej. Większość chorób w obrębie kobiecych narządów rodnych i intymnych ma wpływ na zdrowie całego organizmu i niesie za sobą szereg przykrych dolegliwości. 

Kiedy udać się na pierwszą wizytę do ginekologa? 

Wiele młodych kobiet zastanawia się kiedy najlepiej jest udać się na pierwszą konsultację ginekologiczną. Warto zrobić to w momencie, gdy planowane jest rozpoczęcie współżycia, jednak nie później niż po 25. roku życia. Konsultacja ginekologiczna w takim wypadku często wiąże się także z zastosowaniem antykoncepcji. Lekarz przeprowadzi szczegółowy wywiad lekarski z Pacjentką i zaproponuje najlepsze możliwe rozwiązanie. Warto jednak pamiętać, że środki antykoncepcyjne nie powinny zostać przyjmowane przed 21. rokiem życia, chyba że są ku temu wskazania lekarskie. 

Jak przygotować się do wizyty u ginekologa? 

Wizyta u ginekologa nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony Pacjentki. Nie ma potrzeby wcześniejszego mycia się, depilacji miejsc intymnych czy używania jakichkolwiek środków higienicznych. 

Przed samą wizytą warto skorzystać z toalety, ale opróżnić pęcherz moczowy. Dzięki temu lekarz będzie mógł wykonać usg dopochwowe.

Przed konsultacją ginekologiczną należy zachować wstrzemięźliwość seksualną przez okres trzech dni. Jest to bardzo ważne, ponieważ tkanki mogą być wówczas podrażnione, co będzie miało wpływ na wynik badań, zwłaszcza cytologii. 

Po wizycie u ginekologa Pacjentka może wrócić od razu do wykonywania swoich codziennych aktywności.   

Wskazania:

 • rozpoczęcie współżycia, 
 • chęć zastosowania antykoncepcji, 
 • wiek Pacjentki powyżej 25. roku życia, 
 • niepokojące objawy takie, jak świąd okolic intymnych, podrażnienia, brzydki zapach, upławy w zielonym lub brązowym kolorze,
 • bolesne lub obfite miesiączki, 
 • plamienia acykliczne,
 • zaostrzone objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, 
 • nieregularne miesiączki, 
 • zbyt wczesne lub zbyt późne dojrzewanie, 
 • pojawienie się miesiączki przed 11. rokiem życia, 
 • schorzenia i nowotwory w obrębie kobiecych narządów rodnych i intymnych stwierdzone w najbliższej rodzinie, 
 • ból piersi, 
 • rutynowe badania kontrolne.

Przeciwwskazania: 

Konsultacja ginekologiczna jest jednym z podstawowych badań diagnostycznych wykonywanych u kobiet. W związku z tym nie ma żadnych przeciwwskazań do jej wykonania. Warto zgłosić się na wizytę do ginekologa w momencie, gdy pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy. 

Konsultacja ginekologiczna kobiety ciężarnej (z badaniem USG)

250 zł

Konsultacja ginekologiczna kobiety ciężarnej (bez badania USG)

200 zł

Konsultacja ginekologiczna kobiety ciężarnej (z badaniem USG) – prof. dr hab. n. med. Wojciech Cnota

400 zł

Konsultacja ginekologiczna kobiety ciężarnej (bez badania USG) – prof. dr hab. n. med. Wojciech Cnota

350 zł

Konsultacja kobiety w ciąży wysokiego ryzyka (z badaniem USG) – prof. dr hab. n. med. Wojciech Cnota

400 zł

Konsultacja kobiety w ciąży wysokiego ryzyka (bez badania USG) prof. dr hab. n. med. Wojciech Cnota

350 zł