Echo serca płodu

Co to jest Echo serca płodu ?

Wiele przyszłych mam niepokoi się o zdrowie i życie jeszcze nienarodzonego dziecka. W tym celu poddaje się regularnym wizytom kontrolnym i dba o siebie przez cały okres ciąży. Ważne jest jednak, aby wykonywać także dodatkowe badania kontrolne, np. echo serca płodu. Echo serca płodu nie jest standardowym badaniem, jakie wykonuje się w każdym przypadku. Dlatego warto wiedzieć, kiedy i dlaczego najlepiej jest je wykonać. 

Kobiety, które decydują się na wykonanie badania serca u nienarodzonego dziecka czują się znacznie bardziej komfortowo i ze spokojem mogą oczekiwać na rozwiązanie. Należy także pamiętać o tym, że większość wad można operować jeszcze w momencie, gdy dziecko znajduje się w brzuchu matki lub przygotować się na odpowiednią opiekę neonatologiczną już po narodzinach. Wady serca to najczęściej występujące wady wrodzone. 

Eksperckie podejście w Serafin Clinic 

Serafin Clinic Gliwice to Klinika dla Kobiet na Śląsku. Nasz zespół tworzą doświadczeni lekarze różnych specjalizacji, którzy stale podnoszą swoje kompetencje na szkoleniach w kraju i zagranicą. Posiadamy także najnowocześniejsze zaplecze sprzętowe oraz laboratorium diagnostyczne, dzięki czemu 

Na czym polega echo serca płodu? 

Echo serca płodu, inaczej echokardiografia to badanie polegające na ocenie anatomii klatki piersiowej, serca oraz jego funkcjonowania za pomocą ultrasonografu. Jest to badanie całkowicie bezbolesne, bezpieczne i nieinwazyjne. Pozwala wykryć wszystkie nieprawidłowości już na bardzo wczesnym etapie ciąży. Najlepiej jest wykonać je między 22. a 28. tygodniem ciąży. W razie wykrycia jakichkolwiek schorzeń lub wad anatomicznych można operować dziecko będące jeszcze w łonie matki.

Jakie są korzyści badania?

Echokardiografia płodu niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim można wykryć schorzenia i nieprawidłowości takie, jak tetralogia Fallota, hypoplazję serca czy nieprawidłowe ułożenie dużych naczyń już na wczesnym etapie ciąży. Wczesne badania są również bardzo ważne w przypadku podejrzeń zespołu Downa. Przeprowadzenie operacji u dziecka będącego jeszcze w brzuchu mamy daje mu znacznie większe szanse na przeżycie już po porodzie. 

Kobiety, które się na nie decydują czują się znacznie bezpieczniej i mogą w spokoju oczekiwać na przyjście dziecka na świat. Jest to szczególnie istotne, zwłaszcza gdy już podczas wcześniejszych badań diagnostycznych wystąpiło jakiekolwiek prawdopodobieństwo wystąpienia wad serca.

Korzyści badania:

 • wczesne wykrycie schorzeń i nieprawidłowości anatomicznych w budowie serca i klatki piersiowej płodu, 
 • możliwość szybkiej ingerencji chirurgicznej po wykonaniu badania, 
 • zapewnienie odpowiedniej opieki neonatologicznej po narodzinach dziecka, 
 • badanie całkowicie bezbolesne i bezpieczne dla matki oraz dziecka, 
 • badanie nieinwazyjne, 
 • nie ma konieczności przygotowania się do badania, 
 • brak rekonwalescencji po badaniu, 
 • poczucie bezpieczeństwa,
 • natychmiastowe wyniki,
 • badanie wykonywane jest przez doświadczonego lekarza. 

Jak wygląda echo serca płodu? 

Echo serca płodu w Serafin Clinic zawsze wykonywane jest przez doświadczonego specjalistę, który w pierwszej kolejności przeprowadza z Pacjentką szczegółowy wywiad lekarski. Jest to bardzo ważne, ponieważ wówczas może poznać jakie były wskazania do jego przeprowadzenia. 

Samo badanie jest całkowicie bezpieczne, bezbolesne i nie wymaga żadnego przygotowania ze strony Pacjentki. W trakcie jego wykonywania leży ona wygodnie, a lekarz za pomocą specjalnej sondy, którą przesuwa po brzuchu ciężarnej monitoruje pracę i budowę serca dziecka. Fale ultrasonograficzne są całkowicie bezpieczne dla matki i dziecka, odbijają się od tkanek wewnętrznych i przesyłają obraz na ekran monitora w czasie rzeczywistym. Dzięki temu od razu na wizycie lekarz może potwierdzić ewentualną diagnozę. 

Po badaniu Pacjentka może od razu wrócić do codziennych aktywności. 

Wskazania:

 • podejrzenie arytmii lub wad serca u dziecka, 
 • stwierdzona podwyższona przezierność karkowa u dziecka, 
 • nieprawidłowe wyniki badań prenatalnych, 
 • obciążony wywiad medyczny – wady serca zostały stwierdzone w najbliższej rodzinie, 
 • cukrzyca ciążowa, 
 • nadciśnienie, 
 • przebycie chorób wirusowych w trakcie ciąży, 
 • jako jedno z badań kontrolnych po ukończeniu 35. roku życia,
 • choroby autoimmunologiczne, 
 • toczeń, 
 • konflikt serologiczny.

Przeciwwskazania: 

Echo serca płodu jest badaniem całkowicie nieinwazyjnym, dlatego nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania. 

Badanie echokardiograficzne płodu – ciąża pojedyncza – dr hab. n. med. Agata Włoch

400 zł

Badanie echokardiograficzne płodu – ciąża mnoga – dr hab. n. med. Agata Włoch

500 zł

Zabiegi uzupełniające

Labiomajoroplastyka

Labiomajoroplastyka (plastyka warg sromowych większych) . Dla kobiet, które mają przerośnięte wargi sromowe większe.

Więcej Info

Plastyka ramion

Obwisła skóra na ramionach może być powodem wielu kompleksów. W momencie, gdy zanika naturalny kolagen staje się ona wiotka i traci swą elastyczność.

Więcej Info

Waginoplastyka

Waginoplastyka to zabieg plastyczny obejmujący wejście do pochwy oraz jej okolicę. Polega na zwężeniu lub poszerzeniu wejścia do pochwy. Zależne jest to zarówno od preferencji Pacjentki, jak i budowy anatomicznej. 

Więcej Info