Ocena drożności jajowodów SONO HSG

Badanie jajowodów i macicy w diagnostyce niepłodności kobiet

Problem niepłodności dotyka wiele par w wieku rozrodczym. O samej niepłodności mówimy wtedy, gdy para stara się o potomstwo minimum od roku co najmniej trzy razy w tygodniu, nie używając przy tym antykoncepcji, a wciąż jest to zakończone niepowodzeniem. Wówczas należy zasięgnąć porady specjalisty i rozpocząć diagnostykę w tym kierunku. 

Przyczyn samej niepłodności może być bardzo dużo i mogą leżeć zarówno po stronie kobiety, jak i mężczyzny. Jednym z podstawowych badań, jakie należy wtedy wykonać jest ocena drożności jajowodów w diagnostyce niepłodności kobiet. Należy pamiętać, że niedrożne jajowody nie dają żadnych dolegliwości bólowych ani objawów. Jedyną szansą, aby sprawdzić ich stan i budowę jest wykonanie bezinwazyjnego badania SONO HSG w diagnostyce niepłodności kobiet.

W Serafin Clinic Gliwice – Klinice dla Kobiet ocenę drożności jajowodów przeprowadzamy dzięki badaniu SONO HSG, czyli ultrasonograficznej histerosalpingografii. Jest to badanie, które służy ocenie stanu jajowodów oraz jamy macicy. To właśnie dzięki niemu możemy ocenić budowę macicy oraz sprawdzić, czy jajowody są drożne. Serafin Clinic na Śląsku – Klinikę dla Kobiet tworzy zespół lekarzy specjalistów z wieloletnim doświadczeniem. Dzięki temu pomogliśmy już wielu kobietom z całej Polski spełnić marzenia o zostaniu mamą. Wierzymy w to, że tylko dzięki kompleksowemu podejściu każdy problem medyczny da się rozwiązać. Chcemy, aby każda Pacjentka czuła się u nas bezpiecznie i komfortowo.

Co to jest badanie SONO HSG?

Badanie SONO HSG jest jednym z podstawowych badań podczas diagnostyki niepłodności. Dzięki niemu udaje się rozpoznać problem i wdrożyć leczenie, jak najszybciej. 

Ultrasonograficzna histerosalpingografia pokazuje dokładną budowę oraz kształt macicy i jajowodów. Wówczas lekarz prowadzący może ocenić, czy pojawiła się jakakolwiek nieprawidłowość, która utrudnia zajście w ciążę. 

Jak wygląda badanie SONO HSG?

Badanie SONO HSG jest praktycznie bezbolesne, jednak na życzenie Pacjentki można wykonać je w znieczuleniu ogólnym. Odczucia podczas badania przypominają bóle miesiączkowe, dlatego około 30 minut przed samym badaniem można wziąć profilaktycznie leki przeciwbólowe. Trwa około 15 minut w zależności od indywidualnych predyspozycji. Do pochwy wprowadzony zostaje specjalny wziernik zakończony balonikiem. Po jego wypełnieniu lekarz wprowadza do jajowodów i macicy kontrast, a następnie ultrasonograf. Badanie pokazuje, jak kontrast przepływa przez jajowody i macicę. Jeśli płyn ma problem ze swobodnym przemieszczaniem się przez jajowody, może to oznaczać, że są one niedrożne. Po badaniu kontrast wydalany jest samoczynnie wraz z moczem.

Jakie korzyści niesie zrobienie badania SONO HSG?

Badanie SONO HSG pozwala ocenić stan jajowodów i macicy w diagnostyce niepłodności kobiet. Dzięki wykryciu jakichkolwiek nieprawidłowości można rozpocząć leczenie, jak najszybciej. Dzięki temu Pacjentka odzyskuje wiarę i nadzieję na szybkie rozwiązanie problemu i zostanie wkrótce mamą. Już samo podawanie kontrastu podczas badania może spowodować udrożnienie jajowodów metodą SONO HSG, a tym samym pomóc kobiecie zajść w ciążę. Dodatkowo dzięki badaniu SONO HSG można wykryć w macicy zmiany takie, jak polipy, zrosty, guzki czy mięśniaki. 

Korzyści badania:

  • badanie jajowodów metodą SONO HSG jest bezbolesne i bezinwazyjne, 
  • natychmiastowy wynik badania, 
  • badanie sprawdza drożność jajowodów oraz pozwala ocenić kształt i budowę macicy, 
  • badanie pozwala wykryć zmiany w macicy, 
  • funkcja terapeutyczna – przepływ płynu przez jajowody może je udrożnić.

Jak przygotować się do badania SONO HSG? 

Każda wizyta w Serafin Clinic Gliwice – Klinice dla Kobiet poprzedzona jest specjalistyczną konsultacją. To właśnie na niej lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad lekarski i kieruje na badania. Przed samym badaniem SONO HSG konieczne jest wykonanie cytologii. Badanie powinno odbyć się między 8, a 12 dniem cyklu miesiączkowego. W dniu zabiegu Pacjentka powinna być na czczo. Do badania należy mieć także wypełniony pęcherz moczowy. 

Wskazania do badania SONO HSG: 

  • problemy z zajściem w ciążę,
  • nieprawidłowa budowa macicy,
  • patologiczne zmiany w obrębie macicy. 

Pierwsza konsultacja z zakresu diagnostyki niepłodności

300 zł

Kolejna konsultacja z zakresu diagnostyki niepłodności

200 zł

Ocena drożności jajowodów (met. SONO-HSG)

800 zł