Badania prenatalne NFZ Gliwice, które można wykonać na NFZ w Serafin Clinic Klinika dla Kobiet. Badania prenatalne są jednymi z najważniejszych, jakie wykonuje się w ciąży. Dzięki nim można stwierdzić, czy występują wady anatomiczne i genetyczne u dziecka oraz różnego rodzaju nieprawidłowości zagrażające życiu lub zdrowiu matki. Badania prenatalne są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, dlatego tym bardziej warto z nich skorzystać. Wśród refundowanych badań są nieinwazyjne i inwazyjne. Ich wykonanie zależne jest od zaleceń lekarza prowadzącego ciążę. Należy pamiętać, iż wszystkie badania prenatalne mają na celu ocenę zdrowia dziecka, aby następnie móc wdrożyć ewentualne leczenie. Odpowiednia diagnostyka podczas trwania całej ciąży pozwala zaplanować dalsze postępowanie w każdej możliwej sytuacji.
Spis treści:
Czym kierować się przy wyborze kliniki do badań prenatalnych?
Kto może skorzystać z bezpłatnych badań prenatalnych?
Jakie badania prenatalne można wykonać na NFZ?
Jak wyglądają badania prenatalne wykonywane na NFZ?
Badanie USG wykonywane pomiędzy 11. a 14. tygodniem ciąży
Badanie USG wykonywane pomiędzy 18. a 22. tygodniem ciąży
Badanie PAPP-A
Amniopunkcja
Biopsja kosmówki
Jakie korzyści niesie za sobą wykonanie badań prenatalnych?
Jak przygotować się do badań prenatalnych?
Czym kierować się przy wyborze kliniki do badań prenatalnych?
Przy wyborze kliniki warto zwrócić uwagę zarówno na doświadczenie lekarza, jak i sprzęt, którym wykonywane będzie badanie. W Serafin Clinic Gliwice – Klinice dla Kobiet posiadamy zaplecze świetnych specjalistów z zakresu diagnostyki prenatalnej. Dzięki licznym szkoleniom zagranicznym oferujemy naszym Pacjentkom wiedzę i doświadczenie, tak bardzo potrzebne w wykonywaniu badań prenatalnych.
Serafin Clinic Gliwice – Klinika na Śląsku to wyjątkowe miejsce. Jako jedni z nielicznych na Śląsku i jako pierwsi w Gliwicach dysponujemy aparatem do ultrasonografii SAMSUNG HERA W9. Wyróżnia się on niezwykłą precyzją i dokładnością. Dzięki temu wiemy, że przeprowadzane przez nas badania są na najwyższym poziomie.
Kto może skorzystać z bezpłatnych badań prenatalnych?
Aby skorzystać z bezpłatnych badań prenatalnych refundowanych przez NFZ, Pacjentka musi okazać skierowanie od lekarza prowadzącego ciążę (każdy lekarz ginekolog nawet ten przyjmujący prywatnie jest do tego uprawniony). Na skierowaniu muszą znaleźć się wszystkie niezbędne dane Pacjentki oraz wiek ciąży w tygodniach.
Jakie badania prenatalne można wykonać na NFZ?
W ramach refundacji NFZ można wykonać 5 badań prenatalnych:
- badanie USG wykonywane pomiędzy 11. a 14. tygodniem ciąży, tak zwane „genetyczne”,
- badanie USG wykonywane pomiędzy 18. a 22. tygodniem ciąży i 6 dniem, tak zwane „połówkowe”,
- badanie PAPP-A,
- amniopunkcja, (przy wystąpieniu nieprawidłowości stwierdzonych w powyżej wymienionych badaniach)
- biopsja kosmówki, (przy wystąpieniu nieprawidłowości stwierdzonych w powyżej wymienionych badaniach)
Jak wyglądają badania prenatalne wykonywane na NFZ?
Badanie USG wykonywane pomiędzy 11. a 14. tygodniem ciąży
Jest to tak zwane USG genetyczne. Wykonuje się je pod koniec I trymestru ciąży. Badanie genetyczne pozwala stwierdzić występowanie różnego rodzaju wad anatomicznych i genetycznych u dziecka.
Badanie to jest całkowicie bezbolesne i bezinwazyjne. Za pomocą specjalistycznego aparatu ultrasonograficznego lekarz jest w stanie ocenić budowę anatomiczną dziecka oraz możliwość wystąpienia aberracji chromosomalnych takich, jak zespół Downa, Edwardsa i Patau’a. W razie jakichkolwiek wątpliwości Pacjentka może zostać poddana dalszej diagnostyce.
ZAPAMIĘTAJ, DROGA MAMO! Z badań na NFZ może skorzystać każda kobieta ubezpieczona oraz kobieta nieubezpieczona, posiadająca obywatelstwo polskie i miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, która jest w okresie ciąży, porodu i połogu. W pozostałych przypadkach oferujemy badania prywatne.
Badanie USG wykonywane pomiędzy 18. a 22. tygodniem ciąży
Jest to tak zwane badanie połówkowe (USG połówkowe). Jest całkowicie bezinwazyjne i bezpieczne zarówno dla matki, jak i dziecka. Polega na ocenie ultrasonograficznej anatomii dziecka. Na podstawie wszystkich uzyskanych wyników możliwe jest określenie wagi i wieku malucha, a tym samym przybliżonej daty porodu.
Dzięki temu badaniu możliwe jest rozpoznanie różnego rodzaju nieprawidłowości zarówno w budowie zewnętrznej, jak i wewnętrznej płodu. Podczas wykonywania tego badania lekarz ginekolog jest w stanie wychwycić m.in. wady serca lub mózgu, które nie zostały wykryte podczas poprzedniego badania prenatalnego.
Badanie PAPP-A
Badanie PAPP-A nazywane jest też testem podwójnym. Składa się z dwóch części: ultrasonografii i badania krwi matki. Jest całkowicie bezpieczne i bezinwazyjne.
Test PAPP-A powinien być wykonany pomiędzy 11. a 13+6 tygodniem ciąży. Jest to niezwykle istotne, ponieważ wówczas najbardziej widoczna na USG jest przezierność karkowa płodu. To na jej podstawie lekarz ocenia ryzyko wystąpienia wad genetycznych.
Podczas badania krwi sprawdzane są markery odpowiedzialne za występowanie chorób genetycznych. W krwi sprawdzane jest stężenie białka PAPP-A (ciążowe osoczowe białko A) oraz ilości występującego we krwi wolnego beta HCG, czyli jednostki występującej w surowicy krwi ciężarnej kobiety.
Pacjentki, u których stwierdzono zwiększone ryzyko wystąpienia wad genetycznych u dziecka, zostają skierowane na dalsze inwazyjne badania diagnostyczne.
Amniopunkcja
Badanie prenatalne wykonywane w ramach refundacji NFZ. Polega na nakłuciu igłą jamy owodni, z której pobiera się około 15 ml płynu owodniowego do badania podczas ścisłej kontroli ultrasonograficznej. Na podstawie pobranego płynu można określić kariotyp płodu, czyli zestaw chromosomów. Amniopunkcja nieprzeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym. Dzięki doświadczeniu lekarza wykonującego amniopunkcję oraz wykorzystaniu najnowocześniejszego aparatu USG badanie jest bezpieczne dla matki i dziecka.
Amniopunkcję wykonuje się między 14. a 20. tygodniem ciąży. Pozwala wykryć ciężkie wady rozwojowe u dziecka i wdrożyć leczenie, jak najszybciej.
Biopsja kosmówki
Jest to badanie prenatalne w ramach refundacji NFZ, polega na pobraniu trofoblastu z kosmówki na podstawie pobranego materiału. Dzięki temu można określić kariotyp płodu, czyli zestaw chromosomów. Biopsja kosmówki przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym. Biopsje kosmówki wykonuje się pomiędzy 12 a 14 tym tygodniem ciąży.
Jakie korzyści niesie za sobą wykonanie badań prenatalnych?
Badania prenatalne pozwalają określić ryzyko wystąpienia wad genetycznych i rozwojowych u dziecka. Dzięki temu możliwe jest wdrożenie odpowiedniego leczenia jeszcze w momencie, gdy dziecko znajduje się w brzuchu matki.
W przypadku potwierdzenia wystąpienia aberracji chromosomalnych przyszli rodzice mogą przygotować się wcześniej do opieki nad dzieckiem.
Wykonanie badań prenatalnych sprawia, że przyszła mama ze spokojem może oczekiwać rozwiązania. Znikają niepewność oraz strach przed nieznanym.
Jak przygotować się do badań prenatalnych?
Wszystkie badania prenatalne nie wymagają od Pacjentki wcześniejszego przygotowania. Można je wykonać o dowolnej porze dnia. Przyszła mama nie musi być w tym czasie na czczo oraz opróżniać pęcherza moczowego.
Więcej przeczytasz tutaj