Według najnowszych statystyk co roku w Polsce rodzi się około 4 tys. dzieci z wadą serca, z czego 500 z nich wymaga interwencji chirurgicznej. Wcześnie wykryte schorzenie i poszerzenie diagnostyki pozwalają na podjęcie odpowiednich kroków już od pierwszych dni życia dziecka.

Spis treści: 

Czym jest echo serca płodu?
Jak się wykonuje echo serca płodu?
Po co wykonuje się ECHO serca płodu?
W którym tygodniu ciąży robi się echo serca płodu?
Jak rozpoznać wadę serca u płodu?
Jak się przygotować do echo serca płodu?
Ile trwa badanie – echo serca płodu?
Co daje wykrycie wady serca na etapie prenatalnym?
Echo serca w Serafin Clinic – dlaczego warto nam zaufać?

Czym jest echo serca płodu?

Echo serca dziecka jest badaniem kardiologicznym nieinwazyjnym, tj. takim, które nie narusza środowiska płodu. Jest zatem bezpieczne zarówno dla matki, jak i dziecka. Wykonywane za pomocą fal ultradźwiękowych umożliwia ocenę struktury narządu, jego kurczliwości, rytmu, a także wykrycie ewentualnych nieprawidłowości i schorzeń. Pozwala rozpoznać aż 90% wad wrodzonych powiązanych z sercem, co umożliwia podjęcie leczenia już na etapie prenatalnym, czyli w łonie matki.

Jak się wykonuje echo serca płodu?

Echo serca przypomina standardowe badanie USG, które przyszła mama wykonuje w ciąży regularnie. Lekarz nanosi na powłoki brzuszne specjalny żel poprawiający przepływ ultradźwięków. Następnie, za pomocą głowicy USG, bada interesujący go obszar — w tym przypadku serce i przepływającą w nim krew dziecka. Na monitorze widać obraz klatki piersiowej płodu oraz serca. Pozwala to lekarzowi na ocenę jego budowy, prawidłowości funkcjonowania oraz poziomu tętna. Jednym z elementów badania jest tzw. Doppler służący do badania przepływów krwi w tętnicach i żyłach.

Echo serca płodu

Po co wykonuje się ECHO serca płodu?

Echokardiografia płodu to ważne badanie kardiologiczne, które pozwala wykryć różnorodne wady układu krążenia. Jednak nie jest badaniem rutynowym, oznacza to, że nie jest ono wykonywane u każdej ciężarnej. Skierowanie na badanie wystawia lekarz prowadzący ciążę. Wskazaniem jest podejrzenie wady serca płodu lub zaburzenia rytmu jego pracy. Nieprawidłowości mogą zostać wykryte na tzw. badaniu połówkowym, które wypada między 18. a 22. tygodniem ciąży, a także podczas badań prenatalnych trzeciego trymestru, wykonywanych między 28. a 32. tygodniem ciąży.

Czynniki sprzyjające rozwojowi wad serca u dziecka:

  • nieprawidłowy pomiar przezierności karkowej,
  • nieprawidłowo rozwinięty przewód żylny,
  • nieprawidłowości wykryte w czasie innych badań serca,
  • zespoły wad genetycznych,
  • obrzęk uogólniony.

Innymi sytuacjami, które stanowią podstawę do skierowania na badanie, są:

  • ukończenie 35. roku życia przez matkę,
  • cukrzyca ciążowa,
  • choroby tkanki łącznej,
  • spożywanie alkoholu w ciąży,
  • zaburzony układ krążenia i schorzenia z tym związane.

Niestety, może się zdarzyć, że wada serca płodu występuje samoistnie, tj. bez towarzyszącej wady genetycznej, bądź nieprawidłowości nie są wyraźnie uwidocznione w obrazie ultrasonograficznym. Z tego względu zaleca się, aby badanie było przeprowadzane profilaktycznie u każdej ciężarnej. Echo serca płodu wykonuje wykwalifikowany echokardiografista płodowy, czyli specjalista zajmujący się wyłącznie oceną serca płodu. Taką specjalistką w naszej klinice jest dr hab. n. med. Agata Włoch — jeden z 7 ekspertów w Polsce posiadający Certyfikat Umiejętności w zakresie echokardiografii i kardiologii prenatalnej (dla zaawansowanych) jako jedyny w tym zakresie uznawany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

W którym tygodniu ciąży robi się echo serca płodu?

Właściwym momentem na wykonanie echa serca płodu jest okres między 24. a 27. tygodniem ciąży — wówczas struktury serca są na tyle dobrze rozwinięte, aby na podstawie obrazu USG można było wykryć ewentualne nieprawidłowości. W niektórych przypadkach przeprowadzić je można już po 11. tygodniu ciąży. Dzieje się tak w momencie wykrycia widocznych nieprawidłowości podczas pierwszego badania prenatalnego przypadającego na okres między 11. a 14. tygodniem ciąży.

Jak rozpoznać wadę serca u płodu?

Wady serca na etapie prenatalnym, są kwalifikowane jako wady wrodzone, czyli takie, które powstają podczas kształtowania się narządów. W przypadku płodów ich wykrycie możliwe jest tylko za pomocą diagnostyki USG. O ile skierowanie może wystawić ginekolog prowadzący ciążę, o tyle badanie określające problemy z sercem wykonuje wyłącznie kardiolog prenatalny. Po rozpoznaniu wady kardiolog wdraża odpowiednie leczenie (w niektórych przypadkach możliwe jeszcze podczas życia płodowego) lub decyduje o podjęciu właściwych kroków, np. interwencji chirurgicznej tuż po porodzie. Takie postępowanie diagnostyczne pozwala na stworzenie optymalnych warunków porodu i opieki poporodowej dla noworodków.

Echo serca płodu

Jak się przygotować do echo serca płodu?

Mimo że echo serca nie jest badaniem skomplikowanym, przyszła mama musi pamiętać o kilku kwestiach. Do najważniejszych z nich należą:

  • wstrzymanie się od smarowania brzucha kremami i maściami na 3 dni przed badaniem,
  • odpowiednie nawodnienie organizmu (zaleca się wypicie 2-3 szklanek wody bezpośrednio przed badaniem),
  • przygotowanie dokumentacji medycznej aktualnej ciąży, a w przypadku problemów kardiologicznych u wcześniej urodzonych dzieci również ich dokumentacji,
  • opróżnienie pęcherza moczowego przed badaniem.

Ile trwa badanie – echo serca płodu?

W zależności od warunków technicznych, w tym ułożenia dziecka, badanie może trwać od 15 minut do 1 godziny. W przypadku ułożenia płodu w pozycji utrudniającej badanie lekarz może zalecić zjedzenie czegoś słodkiego lub spacer, co powinno pobudzić ruchy dziecka i “zmusić” je do zmiany pozycji.

Co daje wykrycie wady serca na etapie prenatalnym?

Wykrycie wady serca na etapie prenatalnym, czyli w okresie przed urodzeniem dziecka, niesie ze sobą wiele istotnych korzyści i pozytywnych efektów. Umożliwia przede wszystkim wcześniejszą interwencję medyczną, planowanie leczenia i opieki, oraz zwiększa szanse na poprawę wyników zdrowotnych i jakości życia zarówno matki, jak i nienarodzonego dziecka. W dzisiejszych czasach medycyna oferuje perspektywę leczenia chorób serca u dziecka jeszcze przed narodzeniem, takich jak arytmia czy niewydolność krążenia. W niektórych przypadkach wady serca mogą wymagać interwencji chirurgicznych zaraz po urodzeniu. Wykrycie wady w fazie prenatalnej pozwala lekarzom na zaplanowanie dokładnych procedur i przygotowanie zespołu medycznego do interwencji zaraz po narodzinach.

Echo serca w Serafin Clinic – dlaczego warto nam zaufać?

Jesteśmy nowoczesną kliniką zatrudniającą wykwalifikowanych specjalistów w dziedzinie ginekologii, położnictwa, perinatologii diagnostyki prenatalnej. Nasza oferta obejmuje konsultacje z echokardiografistą płodowym, który precyzyjnie oceni budowę i pracę serca płodu. Specjalistką w naszej klinice jest dr hab. n. med. Agata Włoch — jeden z niewielu ekspertów w tym zakresie przyjmujący na terenie Polski. Jako jeden z nielicznych podmiotów leczniczych na rynku mamy możliwość wykonania USG 3D i 4D.

Zajmujemy się kompleksowym prowadzeniem ciąży – zarówno fizjologicznej, jak i zagrożonej. Do wszystkich pacjentek staramy się podchodzić indywidualnie oraz z empatią. Troszczymy się o każdą przyszłą mamę, okazując jej zawsze pełne zrozumienie.


Konsultacja merytoryczna:

Dr n. med. Dawid Serafin
Ginekolog położnik, ekspert w zakresie ginekologii estetycznej
Członek wielu towarzystw naukowych, laureat licznych nagród
i wyróżnień. Doceniany przez środowiska medyczne na całym
świecie. Autor innowacyjnej techniki operacyjnej Dewedge
Technique, która zdobyła międzynarodowe uznanie.