Bezpłatne badania prenatalne w Gliwicach – diagnostyka prenatalna Serafin

Każda kobieta planująca ciążę, lub już spodziewająca się dziecka, pragnie tylko jednego – by jej maleństwo rozwijało się prawidłowo i było bezpieczne. Na szczęście rynek medyczny oferuje dziś szeroką gamę badań prenatalnych, które pozwalają monitorować dobrostan płodu na długo przed jego pojawieniem się na świecie. W Gliwicach również znajdziemy centra medyczne wykonujące takie badania. Jednym z wiodących jest klinika Dr Dawida Serafina – Serafin Clinic – Klinika dla Kobiet, która oferuje bezpłatne badania prenatalne, gdzie badania prenatalne wykonują wykwalifikowani specjaliści. Co więcej, przyszła mama zrealizuje je całkowicie bezpłatnie, nawet jeśli ma mniej niż 35 lat i nie posiada wyraźnych wskazań medycznych. Więcej na temat bezpłatnych badań prenatalnych w Gliwicach dowiesz się z artykułu.

Spis treści:
Co to są badania prenatalne i w jakim celu się je wykonuje?
Jakie są rodzaje badań prenatalnych?
Czy można zrobić badania prenatalne na NFZ?
Jakie badania prenatalne są darmowe?
Bezpłatne badania prenatalne Gliwice – trzecie badanie prenatalne wciąż nieobjęte refundacją
Ile kosztuje badanie prenatalne prywatnie?
Bezpłatne badania prenatalne w Gliwicach – podsumowanie

Co to są badania prenatalne i w jakim celu się je wykonuje?

Badania prenatalne to wszystkie badania, które wykonuje się przed narodzinami dziecka, czyli w momencie, gdy znajduje się ono jeszcze w brzuchu u mamy. Ich celem jest wczesna identyfikacja ryzyka pojawienia się genetycznych wad płodu oraz wad w jego budowie anatomicznej. Warto pamiętać, że w niektórych przypadkach pozwala to na podjęcie ewentualnego leczenia, np. operacyjnego, jeszcze w łonie matki lub przygotowanie się do takiego leczenia tuż po narodzinach. Taki test ma jeszcze jeden bardzo ważny cel. Przygotowuje przyszłych rodziców do opieki nad noworodkiem dotkniętym wadą rozwojową lub genetyczną (jeśli oczywiście badania ujawnią, że maluch jest nią obarczony).

Zakres wad rozwojowych i zaburzeń genetycznych rozpoznawanych w trakcie badań w ciąży jest bardzo szeroki. Za ich pomocą możemy wykryć najczęstsze aberracje chromosomowe, jak choćby zespół Downa, zespół Edwarsa czy zespół Patau oraz wiele chorób monogenowych, czyli spowodowanych mutacją nie na poziomie całych chromosomów, a pojedynczych genów. Do najbardziej znanych zaburzeń genetycznych z tej grupy możemy zaliczyć mukowiscydozę czy fenyloketonurię. Stanowiące podstawę diagnostyki prenatalnej badanie USG potrafi ponadto wychwycić różne zaburzenia w budowie anatomicznej płodu – wady serca, nerek, układu moczowo-płciowego czy nerwowego. Diagnostyka prenatalna ma więc charakter jak najbardziej kompleksowy. Z tego też powodu powinno się ją przeprowadzać w pierwszym trymestrze ciąży, drugim trymestrze ciąży, jak i w trymestrze trzecim.

W większości sytuacji wynik testu prenatalnego przynosi jednak po prostu spokój. Statystycznie ok. 2-3% dzieci przychodzi na świat z co najmniej jedną wadą rozwojową. Oznacza to, że przyszła mama ma aż 97% szans na urodzenie zdrowego potomka. Tym bardziej powinna więc zdecydować się na tego typu diagnostykę. Wiedząc, że z dzieckiem najprawdopodobniej wszystko jest w porządku, może spokojnie oczekiwać porodu, bez strachu o jego zdrowie.

Jakie są rodzaje badań prenatalnych?

Badania w ciąży dzielimy zasadniczo na dwie grupy:

Badania prenatalne nieinwazyjne: które traktuje się jako przesiewowe badania prenatalne, oceniające ryzyko pojawienia się wad genetycznych u dziecka oraz innych zaburzeń w jego rozwoju. Są w pełni bezpieczne dla matki i dziecka oraz nie wiążą się z ryzykiem utraty ciąży. Do badań tych zaliczamy USG, test PAPP-A czy badania NIFTY i NIFTY pro w Gliwicach. Pobranie próbki do trzech ostatnich przypomina standardową morfologię.

Badania prenatalne inwazyjne: które mają charakter diagnostyczny i których zadaniem jest zweryfikować wyniki testów nieinwazyjnych, ponieważ te jako przesiewowe zawsze będą obarczone pewnym błędem. Do badań tych wykorzystuje się materiał pobrany z bezpośredniego otoczenia płodu (np. niewielką próbkę płynu owodniowego). Dlatego też są obarczone jakimś ryzykiem powikłań, z poronieniem włącznie. Jednak przy dzisiejszych możliwościach technicznych i wiedzy, jaką dysponują lekarze, to ryzyko jest nieznaczne w porównaniu z korzyściami, jakie płyną z wykonania badań w ciąży. Do badań tych zalicza się: amniopunkcja, biopsja trofoblastu (kosmówki) czy kordocenteza. O tym, jak wyglądają badania prenatalne pisaliśmy już nieco więcej TUTAJ.

lekarz trzymający w ręku zdjęcie USG wykonane podczas badań prenatalnych

 

Czy można zrobić badania prenatalne na NFZ?

TAK! Mało tego, badania prenatalne w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia wykona obecnie każda pacjentka w ciąży – niezależnie od wieku czy wskazań medycznych. To wszystko dzięki programowi Ministerstwa Zdrowia “Świadoma, bezpieczna ja” zakładającemu szerszy dostęp właśnie do testów prenatalnych. Jakie dokładnie zmiany w finansowaniu badań w ciąży wprowadza program ministerialny?

Dotychczas aby ciężarna mogła skorzystać z bezpłatnych badań prenatalnych, musiała spełniać przynajmniej jedo z kryteriów: mieć więcej niż 35 lat, choroby genetyczne w rodzinie, sama musiała być nosicielką choroby genetycznej lub posiadać już dziecko dotknięte taką chorobą z poprzedniej ciąży. Obecnie kryteria te nie obowiązują, a ograniczenia wiekowe zostały zniesione, dzięki czemu znacznie więcej kobiet może wykonać je bezpłatnie. W dalszym ciągu wymagane jest jednak skierowanie od lekarza prowadzącego z informacją, który to tydzień ciąży (wiek ciąży). 

Jakie badania prenatalne są darmowe?

Bezpłatne badania w ciąży obejmują zarówno testy biochemiczne, wykonywane z krwi matki, jak i ultrasonografię. Co więcej, w nowym rozporządzeniu znajdziemy konkretne terminy, w których badania te powinny zostać wykonane i co zostało w nich objęte refundacją:

  • Pierwsze badanie prenatalne (badanie I trymestru): powinno być wykonane między 11 a 14 tygodniem ciąży (najlepiej po ukończeniu 11 tygodnia ciąży). Często określa się je mianem USG genetycznego, ponieważ pozwala określić ryzyko wystąpienia wad genetycznych u dziecka. Badanie to obejmuje nie tylko USG z oceną przezierności karkowej. Integralną jego częścią są również testy biochemiczne sprawdzające stężenia ciążowego białka PAPP-A oraz  wolnej podjednostki β-HCG.
  • Drugie badanie prenatalne (badanie II trymestru): nazywane USG połówkowym powinno być wykonywane między 18 a 22 tygodniem ciąży. Ma ono sprawdzić budowę ciała dziecka, począwszy od czubka głowy, a skończywszy na małym palcu u stopy. Lekarz ocenia struktury anatomiczne rozwijającego się płodu i szuka, czy nie występuje w nich jakaś nieprawidłowość. Co podlega jego ocenie? W zasadzie wszystko! Głowa i szyja, klatka piersiowa wraz z położonym w niej sercem, jama brzuszna i wszystkie znajdujące się tam narządy, układ rozrodczy, kończyny i wreszcie kręgosłup. Żadna część ciała nie zostanie pominięta przez specjalistę.

W przypadku stwierdzenia podwyższonego ryzyka wystąpienia aberracji chromosomalnych w którymś z powyższych badań kobieta kierowana jest na dalszą diagnostykę, tj. wspomniane badania inwazyjne, takie jak amniopunkcja lub biopsja kosmówki, które ostatecznie rozstrzygają kwestię stanu zdrowia dziecka. Badania diagnostyczne przyszła mama również wykona w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Warunkiem jest posiadanie skierowania od lekarza wskazujące zasadność ich przeprowadzenia. Integralną częścią tego etapu jest konsultacja z lekarzem genetyki klinicznej.

Bezpłatne badania prenatalne Gliwice – trzecie badanie prenatalne wciąż nieobjęte refundacją

Jeśli dobrnęłaś do tej części artykułu, zapewne zastanawiasz się: A co z badaniem prenatalnym w III trymestrze ciąży? Ono wciąż nie zostało objęte refundacją. Niemniej jednak pamiętaj, że jest tak samo ważne jak pierwsze oraz drugie. Badanie to wykonuje się pomiędzy 28 a 32 tygodniem ciąży. Na tym etapie rozwoju wewnątrzmacicznego dziecko jest już na tyle duże, że lekarz będzie w stanie zobaczyć wiele wad wrodzonych, których nie był w stanie dostrzec wcześniej (na każdym etapie badania lekarz może stwierdzić inne nieprawidłowości). Nie rezygnuj więc z trzeciego testu prenatalnego i zapisz na jego wykonanie do Serafin Clinic W Gliwicach.
W naszej klinice pracują lekarze z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu ciąży, którzy udzielają nie tylko specjalistycznej opieki medycznej, ale także posłużą wsparciem i pomocą na każdym etapie Twojej drogi do rodzicielstwa.

Kobieta w ciąży podczas badania USG

Ile kosztuje badanie prenatalne prywatnie?

Warto pamiętać, że z badań na NFZ może skorzystać każda kobieta ubezpieczona oraz kobieta nieubezpieczona, posiadająca obywatelstwo polskie i miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, która jest w okresie ciąży, porodu i połogu. W pozostałych przypadkach badania prenatalne można wykonać na własny koszt. Ich cena jest różna w zależności od rodzaju zleconego testu (czy są to badania krwi czy badania ultrasonograficzne). Jeśli chcesz poznać cennik prywatnych badań prenatalnych dostępnych w Serafin Clinic, wejdź TUTAJ 

Bezpłatne badania prenatalne w Gliwicach – podsumowanie

Badania prenatalne pozwalają na dokładną ocenę ryzyka wystąpienia wad rozwojowych i zaburzeń genetycznych u dziecka. Kiedyś dostępne bezpłatnie tylko dla mam spełniających określone kryteria, dziś są już refundowane nawet tym kobietom w ciąży, które 35 rok życia mają jeszcze przed sobą i niezależnie od tego, czy w ich rodzinie występują jakieś schorzenia. Dzięki temu wykonać badania prenatalne może znacznie więcej kobiet, niż miało to miejsce przed zmianą przepisów. Ułatwienie dostępu do tego typu testów jest istotne z wielu powodów. Badania genetyczne płodu, które wchodzą w zakres diagnostyki prenatalnej, pozwalają na ocenę jego materiału DNA. Dzięki temu można określić, czy istnieje ryzyko urodzenia dziecka dotkniętego chorobą o podłożu genetycznym. Dlatego też badania prenatalne zalecamy każdej przyszłej mamie. Wykonanie ich w ciąży pozwala spokojnie doczekać do porodu, a w razie stwierdzenia choroby, daje możliwość lepszego przygotowania do opieki nad wymagającym większej uwagi noworodkiem. Warto zapoznać się z badaniami prenatalnymi pod kątem wad wrodzonych w artykule – Badania prenatalne – 10 najczęstszych wad wrodzonych wykrywanych podczas badań prenatalnych

 


Konsultacja merytoryczna:

Dr n. med. Dawid Serafin
Ginekolog położnik, ekspert w zakresie ginekologii estetycznej
Członek wielu towarzystw naukowych, laureat licznych nagród
i wyróżnień. Doceniany przez środowiska medyczne na całym
świecie. Autor innowacyjnej techniki operacyjnej Dewedge
Technique, która zdobyła międzynarodowe uznanie.