Badania prenatalne w III trymestrze ciąży

III trymestr ciąży to już ostatnia prosta, na którą czekają wszystkie przyszłe mamy. To właśnie czas, w którym zaleca się wykonanie trzeciego i ostatniego badania prenatalnego. Jest ono tak samo ważne, jak poprzednie, nawet jeśli wcześniej nie wykryto żadnych wad i nieprawidłowości u dziecka.

Badanie prenatalne III trymestr ciąży w Serafin Clinic Gliwice

Podczas ostatniego badania prenatalnego widać już dokładnie rysy twarzy dziecka i to właśnie wtedy można wykonać najładniejsze zdjęcia usg. Jednak co ważniejsze, jest to też moment, w którym lekarz może stwierdzić pojawienie się wad np. serca czy mózgu, których wcześniej nie udało się wykryć z powodu zbyt małych rozmiarów płodu.

Serafin Clinic Gliwice – Klinika dla Kobiet to bardzo nowoczesne miejsce, gdzie przyjmują lekarze z wieloletnim doświadczeniem. Wszyscy nasi ginekolodzy, którzy prowadzą ciążę i wykonują badania prenatalne, posiadają certyfikaty londyńskiej fundacji „The Fetal Medicine Foundation”. Także dzięki najnowszej, dostępnej technologii, w tym aparatu ultrasonograficznemu SAMSUNG HERA W9 udało nam się wykryć wiele wad rozwojowych i rozpocząć ich leczenie jeszcze w momencie, gdy dzieci przebywały w brzuchu mamy. Jest to najbardziej precyzyjny i dokładny aparat tego typu na rynku. Serafin Clinic na Śląsku – Klinika dla Kobiet jako jedyni w Gliwicach mamy go w swojej ofercie.

Kto powinien wykonać badanie prenatalne III trymestru?

Badanie prenatalne w trzecim trymestrze ciąży powinny wykonać wszystkie przyszłe mamy. Jest to badanie również ważne, jak wszystkie poprzednie. Nawet jeśli do tej pory nie stwierdzono u dziecka żadnych wad rozwojowych i genetycznych, warto jest to potwierdzić wykonując ostatnie szczegółowe badanie ultrasonograficzne.

Kiedy najlepiej wykonać badanie prenatalne III trymestru?

Badanie prenatalne w III trymestrze ciąży najlepiej jest wykonać między 30. a 33. tygodniem ciąży. Wówczas dziecko jest już w pełni rozwinięte i do dnia porodu będzie głównie przybierać na masie. W związku z tym, że ma coraz mniej miejsca na ruchy, łatwiej jest je zbadać i wykonać pamiątkowe zdjęcia z usg.

Jak wygląda badanie prenatalne III trymestru?

Badanie prenatalne III trymestru jest całkowicie bezbolesne i bezinwazyjne. Trwa około 20 minut, długość badania prenatalnego zależy od ułożenia płodu dziecka. Wykonywane jest za pomocą specjalistycznego aparatu ultrasonograficznego, który pozwala ocenić budowę anatomiczną dziecka oraz stwierdzić wystąpienie ewentualnych wad rozwojowych.Podczas badania lekarz ginekolog przykłada do brzucha Pacjentki specjalną głowicę aparatu usg. Wykonując ruchy we wszystkich kierunkach może dokonać dokładnych pomiarów dziecka oraz precyzyjnie określić ryzyko wystąpienia przedwczesnego porodu czy innych chorób mogących wywołać komplikacje w ostatnich tygodniach ciąży.

Podczas badania sprawdzane są:
– Praca łożyska (przepływy),
– narządy wewnętrzne dziecka,
– budowa anatomiczna,
– ułożenie dziecka,
– wzrost płodu / ograniczenie, zahamowanie lub nadmierny przyrost,
– ewentualne nieprawidłowości, które nie były widoczne do tej pory (wady serca lub nieodpowiednia ilość płynu owodniowego),
– ilość płynu owodniowego,

Jakie korzyści niesie za sobą wykonanie badania prenatalnego w III trymestrze ciąży?

Badanie prenatalne wykonywane w III trymestrze ciąży pozwala wykryć, czy nie pojawiły się niepotwierdzone dotąd nieprawidłowości w rozwoju dziecka. Wiele wad i schorzeń może ujawnić się dopiero pod koniec ciąży. Jest to też idealny moment, aby w razie takiej ewentualności zaplanować leczenie jeszcze w brzuchu mamy lub tuż po narodzinach dziecka. Różnego rodzaju zaburzenia występujące u dziecka mogą także świadczyć o patologiach ciąży. Podczas ostatniego badania ultrasonograficznego lekarz może ocenić, czy nie występuje u Pacjentki przewlekła niewydolność łożyska lub cukrzyca ciążowa. Ma to istotny wpływ nie tylko na dalszy przebieg ciąży, ale i postępowanie tuż po rozwiązaniu. Należy pamiętać, że mogą być one niebezpieczne dla mamy i dziecka.
Ostatnie badanie prenatalne to także idealny moment, aby uchwycić na zdjęciach lub filmie maluszka, kiedy znajduje się jeszcze w brzuchu mamy. Dzięki wykonaniu III badania prenatalnego przyszła mama może już odetchnąć z ulgą i ze spokojem oczekiwać narodzin maluszka. Jeśli do tej pory czekała ze skompletowaniem wyprawki lub przygotowaniem pokoiku, teraz może już oddać się tym małym, wielkim przyjemnościom.

Jak przygotować się do badania prenatalnego w III trymestrze ciąży?

Badanie prenatalne wykonywane w III trymestrze ciąży nie wymaga przygotowania ze strony Pacjentki. Nie musi opróżniać pęcherza moczowego przed samym badaniem, ani być na czczo. Dodatkowo badanie można wykonać o każdej porze dnia, w zależności od indywidualnych predyspozycji.

Wskazania do wykonania badania:

– wykrycie wad rozwojowych i nieprawidłowości podczas poprzednich badań prenatalnych,
– wcześniejsze urodzenie dziecka z wadami anatomicznymi i genetycznymi,
– zdiagnozowana cukrzyca ciążowa u pacjentki,

Cena badania prenatalnego w III trymestrze ciąży w Serafin Clinic na Śląsku to – prosimy o kontakt gdyż aktualnie mamy specjalną ofertę na badania prenatalne.

Zabiegi uzupełniające :

 

Plastyka ramion

Obwisła skóra na ramionach może być powodem wielu kompleksów. W momencie, gdy zanika naturalny kolagen staje się ona wiotka i traci swą elastyczność.

Więcej Info

Hoodoplastyka – plastyka napletka łechtaczki

Zabieg plastyki łechtaczki jest inaczej nazywany hoodoplastyką. Wykonuje się go u kobiet, które cierpią z powodu przerostu łechtaczki.

Więcej Info

Perineoplastyka (plastyka krocza)

Plastyka krocza to jedna z najpopularniejszych operacji chirurgii ginekologicznej. Wykonywany jest u kobiet, które wymagają poprawy miejsc intymnych po przebytym porodzie.

Więcej Info