Badanie prenatalne Gliwice w II trymestrze ciąży – Badanie prenatalne II trymestr – Badanie połówkowe

Badanie prenatalne Gliwice w Serafin Clinic – są jednymi z najważniejszych, jakie przyszła mama powinna wykonać przez cały okres ciąży. Są niezwykle istotne, ponieważ dzięki nim możliwe jest poznanie dokładnej anatomii dziecka, a co za tym idzie, również wykrycie ewentualnych nieprawidłowości i zaburzeń.

Spis treści:
Badania prenatalne w trymestrze II ciąży w renomowanej klinice w Gliwicach
Kto powinien wykonać badanie prenatalne II trymestru?
Kiedy najlepiej wykonać badanie prenatalne II trymestru?
Jak wygląda badanie prenatalne II trymestru?
Jakie korzyści niesie za sobą wykonanie badania prenatalnego w II trymestrze ciąży?
Jak przygotować się do badania prenatalnego w II trymestrze ciąży?

Badania prenatalne w II trymestrze ciąży w renomowanej klinice w Gliwicach

Badanie wykonywane w II trymestrze jest jednym z trzech badań prenatalnych, które zaleca się kobietom będącym w ciąży. Nazywane jest również badaniem połówkowym ze względu na to, że wykonuje się je w połowie ciąży. To moment, w którym nie tylko można usłyszeć bicie serca dziecka, ale również sprawdzić, czy rozwija się prawidłowo. Podczas badania lekarz jest w stanie ocenić zarówno jego budowę zewnętrzną, jak i skontrolować funkcjonowanie narządów wewnętrznych. W Serafin Clinic Gliwice – Klinice dla Kobiet przyjmują tylko lekarze specjaliści z wieloletnim doświadczeniem. Każdy z nich uzyskał certyfikat londyńskiej fundacji „The Fetal Medicine Foundation”. Dzięki temu wiemy, że możemy zapewnić przyszłym mamom opiekę na najwyższym możliwym poziomie. Zaufało nam już wiele kobiet, które zdecydowały się prowadzić ciążę w Serafin Clinic w Gliwicach na Śląsku – Klinika dla Kobiet.

Jako jedyna klinika w Gliwicach oferujemy możliwość wykonania badań genetycznych naszym pacjentkom. Dodatkowo dysponujemy sprzętem najwyższej jakości GE Voluson E8 HD Live, który wyróżnia się niezwykłą precyzją i dokładnością.

Kto powinien wykonać badanie prenatalne II trymestru?

Badanie prenatalne w II trymestrze ciąży powinna wykonać każda przyszła mama. Jest to jedno z najważniejszych badań przeprowadzonych w czasie trwania całej ciąży. Dzięki uzyskanym wynikom lekarz prowadzący może nie tylko zaplanować przyszły poród, ale w razie wystąpienia jakichkolwiek wątpliwości, skierować pacjentkę na dodatkowe badania. W wielu krajach na świecie badanie to jest obowiązkowe.

ZAPAMIĘTAJ, DROGA MAMO! Z badań na NFZ może skorzystać każda kobieta ubezpieczona oraz kobieta nieubezpieczona, posiadająca obywatelstwo polskie i miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, która jest w okresie ciąży, porodu i połogu. W pozostałych przypadkach oferujemy badania prywatne.

Kiedy najlepiej wykonać badanie prenatalne II trymestru?

Badanie prenatalne II trymestru najlepiej wykonać między 18. a 22. tygodniem ciąży. W tym czasie płód jest już na tyle duży, że lekarz wykonujący badanie jest w stanie sprawdzić prawidłową budowę całego ciała oraz wybranych narządów, takich jak: mózg, serce, płuca oraz organy znajdujące się w brzuchu maluszka. Ocenia on również wygląd twarzy, rączek i stópek. Na tym etapie ciąży można już niemal ze 100% pewnością określić płeć dziecka.

kobieta podczas badań prenatalnych w drugim trymestrze ciąży

Jak wygląda badanie prenatalne II trymestru?

Badanie prenatalne II trymestru ciąży jest całkowicie bezinwazyjne i bezpieczne zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. Trwa około godziny. Jest bezbolesne, nie wymaga podania znieczulenia i środków przeciwbólowych.
W tym czasie lekarz przykłada do brzucha pacjentki specjalną głowicę aparatu ultrasonograficznego. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie dokładnego obrazu dziecka, w tym jego położenia. Badanie pozwala ocenić wiek dziecka oraz jego orientacyjną wagę. Oprócz tego, podczas badania połówkowego lekarz prowadzący może potwierdzić lub wykluczyć występowanie wad strukturalnych płodu: wad serca, rozszczepu kręgosłupa lub podniebienia oraz wad ośrodkowego układu nerwowego.

Podczas badania sprawdzane są:
– nerki wraz z całym układem moczowym,
– struktury mózgowia,
– płeć dziecka,
– długość dziecka – mierzona od główki do pupy,
– obwód brzucha,
– długość kości udowej,
– wielkość główki,
– kark dziecka,
– kość nosowa,
– serca dziecka,
– nerki wraz z całym układem moczowym,
– struktury mózgowia,
– jama brzuszna wraz ze wszystkimi narządami wewnętrznymi,
– poziom wód płodowych,
– łożysko i pępowina.

Jakie korzyści niesie za sobą wykonanie badania prenatalnego w II trymestrze ciąży?

Wykonanie badania prenatalnego w II trymestrze ciąży niesie za sobą wiele korzyści. Dzięki niemu można ocenić przede wszystkim anatomię dziecka, a co za tym idzie, możliwość wystąpienia różnego rodzaju wad i nieprawidłowości w jego budowie. Pozwala to przygotować się na narodziny dziecka z ewentualnymi schorzeniami lub zaplanować jego leczenie jeszcze wtedy, gdy jest w brzuchu mamy. Dokładne pomiary sprawiają, że lekarz może oszacować orientacyjny wiek i wagę dziecka. Jest to bardzo ważna informacja, ponieważ wówczas można zaplanować przyszły poród. Wiele kobiet otrzymuje informację o możliwości porodu poprzez cesarskie cięcie ze względu na rozmiar dziecka.

Podczas badania połówkowego praktycznie w 100% procentach możliwe jest poznanie płci dziecka. Często jest to moment, na który czekają wszyscy rodzice. To czas, kiedy można zacząć kompletować wyprawkę.

Jak przygotować się do badania prenatalnego w II trymestrze ciąży?

Badanie połówkowe nie wymaga żadnego przygotowania ze strony pacjentki. Można je wykonać o dowolnej porze dnia. Dodatkowo przyszła mama nie musi opróżniać pęcherza moczowego, ani być na czczo.

Przeczytaj również – Badanie prenatalne III trymestr ciąży


Konsultacja merytoryczna:

Dr n. med. Magdalena Ciaciura-Jarno
Specjalista ginekologii i położnictwa
W Serafin Clinic wykonuje pełną diagnostykę prenatalną wraz z USG (badania prenatalne
I, II i III trymestru), prowadzi ciąże, a także przeprowadza konsultacje i zabiegi z zakresu ginekologii (diagnostyka i leczenie stanów zapalnych, infekcji różnego pochodzenia, antykoncepcji oraz dolegliwości związanych z menopauzą.

Zabiegi uzupełniające:

Plastyka ramion

Obwisła skóra na ramionach może być powodem wielu kompleksów. W momencie, gdy zanika naturalny kolagen staje się ona wiotka i traci swą elastyczność.

Więcej Info

Hoodoplastyka – plastyka napletka łechtaczki

Zabieg plastyki łechtaczki jest inaczej nazywany hoodoplastyką. Wykonuje się go u kobiet, które cierpią z powodu przerostu łechtaczki.

Więcej Info

Perineoplastyka (plastyka krocza)

Plastyka krocza to jedna z najpopularniejszych operacji chirurgii ginekologicznej. Wykonywany jest u kobiet, które wymagają poprawy miejsc intymnych po przebytym porodzie.

Więcej Info