Zabiegi kosmetyczne w ciąży – co wolno, a czego unikać?
Każda kobieta chce czuć się atrakcyjna. Zwłaszcza będąc w ciąży, kiedy jej ciało przechodzi prawdziwą rewolucję. Wiele przyszłych mam zastanawia się jednak, jak zadbać o siebie w tym szczególnym okresie, jednocześnie nie narażając zdrowia swojego dziecka. Czy mogą korzystać z ulubionych zabiegów kosmetycznych? Jakie produkty są bezpieczne, a jakie powinno się odstawić? W tym artykule przyjrzymy się zabiegom pielęgnacyjnym i kosmetycznym dozwolonym w ciąży, oraz tym, których lepiej unikać. Jakie zabiegi kosmetyczne w ciąży można stosować? Jeśli Ciebie także interesuje ten temat, koniecznie przeczytaj nasz artykuł.
Spis treści:
Zmiany, zmiany, zmiany…czyli, jak ciąża wpływa na kobiece ciało?
Aż 90% ciężarnych boryka się z rozstępami w okolicach brzucha, piersi, ud czy pośladków…
Ciemne plamki na skórze i brązowe sutki jako efekt hiperpigmentacji
Cellulit – kolejną zmorą przyszłych mam!
Trądzik – on też daje o sobie znać w ciąży
Jakich zabiegów kosmetologicznych nie wykonywać w ciąży?
Składniki kosmetyków zabronione w ciąży
Jakie składniki kosmetyków są bezpieczne dla przyszłych mam?
Zabiegi kosmetyczne w ciąży dozwolone dla przyszłych mam
Szukasz bezpiecznego zabiegu kosmetycznego w ciąży?
Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwy!
Zabiegi kosmetyczne i pielęgnacyjne w ciąży – podsumowanie
Zmiany, zmiany, zmiany…czyli, jak ciąża wpływa na kobiece ciało?
Ciąża to czas bardzo intensywnych zmian w ciele kobiety – hormonalnych, metabolicznych oraz immunologicznych. Niestety nie pozostają one bez wpływu na kondycję skóry, która boryka się wówczas z wieloma problemami. Przyjrzyjmy się teraz najczęstszym zmianom skórnym zgłaszanym przez kobiety w ciąży.
Aż 90% ciężarnych boryka się z rozstępami w okolicach brzucha, piersi, ud czy pośladków…
Główną przyczyną ich powstawania jest oczywiście intensywnie rozciągająca się w tym okresie skóra. Jednak do tworzenia się nieestetycznych prążków predysponują również czynniki genetyczne, stres, nieodpowiednia dieta oraz wysoka masa urodzeniowa dziecka.
Ciemne plamki na skórze i brązowe sutki jako efekt hiperpigmentacji
Okres ciąży, zwłaszcza pierwszy jej trymestr, charakteryzuje się wzrostem pigmentacji skóry, czego efektem są pojawiające się przebarwienia (bardziej widoczne u kobiet o ciemniejszej karnacji). Pod wpływem rosnącego poziomu estrogenów komórki pigmentowe tzw. melanocyty, przyszłej mamy zaczynają wytwarzać większe ilości melaniny, a jak wiemy, im więcej melaniny w skórze, tym ciemniejsze jej zabarwienie. W efekcie policzki, czoło czy grzbiet nosa kobiety ciężarnej może pokryć się brązowymi plamkami. Jest to tzw. ostuda ciężarnych. W czasie ciąży, na skutek hiperpigmentacji, często brązowieją również otoczki sutkowe, krocze oraz biegnąca przez środek brzucha kresa biała, stając się tym samym tzw. kresą czarną. Na tym jednak problemy skórne kobiety w ciąży się nie kończą…
Cellulit – kolejną zmorą przyszłych mam!
Kojarzysz te specyficzne nierówności i grudki obecne w głębszych warstwach skóry? To cellulit. Zmaga się z nim większość kobiet, jednak przyszłe mamy są szczególnie narażone na występowanie tzw. „pomarańczowej skórki”. Najczęściej lokalizuje się ona na pośladach, udach oraz biodrach. Może mieć różne rodzaje (cellulit twardy, miękki, mieszany, obrzękowy, rzekomy) oraz bardzo różne podłoże. W przypadku kobiet ciężarnych za powstawaniem cellulitu stoją oczywiście wspominane wielokrotnie, nieszczęsne hormony. Przede wszystkim progesteron i estrogeny, których poziom u kobiety będącej w „stanie błogosławionym” wzrasta diametralnie. Swój udział w rozwoju cellulitu u ciężarnych ma również skłonność do gromadzenia się wody w organizmie, upośledzony przepływ krwi i chłonki oraz wzmożony przyrost komórek tłuszczowych. To wszystko sprawia, że tkanki nie otrzymują wystarczającej ilości tlenu i nie są w stanie dostatecznie szybko usuwać toksyn, których zatrzymanie w organizmie jest główną przyczyną powstawania cellulitu.
Trądzik – on też daje o sobie znać w ciąży
Myślałaś, że będąc dorosłą kobietą, problem trądziku masz już dawno za sobą? Przygotuj się na to, że ciąża Ci o nim przypomni. Burza hormonalna, jaka przetoczy się w tym czasie przez Twój organizm, może sprawić, że znowu zobaczysz wypryski na swojej twarzy. Za wszystkim stoją oczywiście progesteron i estrogeny, których wysokie stężenia mobilizują gruczoły łojowe do większej produkcji sebum. To z kolei będzie sprzyjało tworzeniu się zmian trądzikowych.
Chcąc uniknąć wszystkich omówionych wyżej problemów skórnych, kobieta powinna pomyśleć o odpowiedniej pielęgnacji, a także pamiętać o zdrowiej diecie i regularnej aktywności fizycznej. Na rynku dostępnych jest wiele produktów stworzonych z myślą o kobietach w ciąży i karmiących piersią, zawierających bezpieczne składniki aktywne, które wspomagają kondycję skóry. Oprócz domowej pielęgnacji, przyszłe mamy mogą również skorzystać z bezpiecznych zabiegów w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych. Zanim jednak omówimy te dostępne dla kobiet w ciąży, przyjrzyjmy się zabiegom, których wykonywanie nie jest wskazane.
Jakich zabiegów kosmetologicznych nie wykonywać w ciąży?
Nie wszystkie zabiegi kosmetologiczne, pielęgnacyjne czy wreszcie zabiegi z zakresu medycyny estetycznej są bezpieczne dla kobiet w ciąży. Wiele procedur, które w normalnych warunkach nie stanowiłyby zagrożenia, może nie być odpowiednich dla przyszłych mam ze względu na możliwość przenikania substancji aktywnych do organizmu ciężarnej lub ich negatywny wpływ na rozwijający się płód. Z drugiej strony, warto jednak pamiętać, że wiele preparatów stosowanych w zabiegach kosmetycznych i medycynie estetycznej nie zostało dokładnie przebadanych pod kątem ich wpływu na kobiety w ciąży, ponieważ badania kliniczne na ciężarnych z oczywistych względów są bardzo ograniczone. W związku z tym, dana substancja wcale nie musi być szkodliwa, jednak z uwagi na brak badań, które jednoznacznie potwierdzałyby lub wykluczałyby tę szkodliwość, specjaliści zalecają ostrożność w ich stosowaniu.
Składniki kosmetyków zabronione w ciąży
W czasie ciąży, zarówno jeśli chodzi o pielęgnację domową, jak i gabinetową, nie zaleca się stosowania kosmetyków z zawartością takich substancji aktywnych, jak:
- Retinol (pochodna witaminy A): Ponieważ jego nadmiar działa teratogennie i może uszkodzić płód. Retinoidy znajdziemy przede wszystkim w produktach przeciwtrądzikowych i przeciwzmarszczkowych.
- Kwasy o wysokich stężeniach AHA oraz BHA: Chodzi o kwasy owocowe, których używanie w czasie ciąży może powodować podrażnienia i przebarwienie skóry, zwłaszcza po kontakcie ze słońcem. Do kwasów z tej grupy zaliczamy m.in. kwas migdałowy, glikolowy, salicylowy, trójchlorooctowy czy azelainowy.
- Parabeny: Są to konserwanty dodawane do większości drogeryjnych kosmetyków: żeli do mycia ciała, dezodorantów i szamponów do włosów. Nie są zalecane w ciąży, ponieważ w dużych ilościach mogą zaburzać gospodarkę hormonalną i ograniczyć wzrost płodu.
- Olejki eteryczne: W czasie ciąży niezalecane są żadne kosmetyki o intensywnych zapachach, ponieważ dla szczególnie wrażliwego wówczas nosa przyszłej mamy, nie będą one przyjemne. Ponadto mogą działać szkodliwie na płód, wywołać mimowolne skurcze macicy oraz powodować inne powikłania. Na czas trwania ciąży takim olejkom eterycznym, jak: olejek lawendowy, tymiankowy, rozmarynowy, bazyliowy, cynamonowy, estragonowy, mówimy więc zdecydowane NIE!
- Dihydroxyacetone (DHA): Występujący głównie w samoopalaczach i balsamach brązujących, może wywoływać reakcje alergiczne, więc w ciąży zaleca się jego ograniczenie.
- Formaldehyd: Może mieć właściwości rakotwórcze i negatywnie wpływać na układ rozrodczy kobiet, prowadząc do zaburzeń cyklu menstruacyjnego oraz komplikacji w czasie ciąży.
Zabiegi kosmetyczne zabronione w ciąży
Do zabiegów, które na pewno nie są zalecane dla kobiet w ciąży w gabinetach kosmetologicznych, należą m.in. procedury z wykorzystaniem prądów (np. jonoforeza, galwanizacja), fale radiowe, ultradźwięki (np. peeling kawitacyjny), promieniowanie UV, podczerwień, terapie przeciwtrądzikowe czy zabiegi iniekcyjne takie jak mezoterapia igłowa, mikroigłowa czy radiofrekwencja mikroigłowa.
Jakie składniki kosmetyków są bezpieczne dla przyszłych mam?
Pomimo wielu zakazów i ograniczeń, istnieje spora grupa kosmetyków, które są bezpieczne i wręcz zalecane do stosowania w czasie ciąży. Produkty te są stworzone z myślą o potrzebach przyszłych mam, bazują na łagodnych, naturalnych składnikach i nie zawierają substancji, które mogłyby zaszkodzić rozwijającemu się dziecku. W szczególności warto sięgać po kosmetyki nawilżające, ujędrniające oraz te przeznaczone do walki z rozstępami, które wspomagają elastyczność skóry. Jeśli spodziewasz się dziecka, bez obaw możesz stosować kosmetyki zawierające w składzie:
- Alantoinę: To humektant, który ma właściwości nawilżające. Działa kojąco, przeciwzapalnie, a także wspomaga regenerację. Doskonale nadaje się do pielęgnacji suchej i podrażnionej skóry. Jest całkowicie bezpieczna dla niemowląt, małych dzieci oraz kobiet w ciąży.
- Glicerynę: To kolejny humektant. Działa hydrofilowo, a więc przyciąga wodę do skóry i pomaga zatrzymać ją w naskórku, zapobiegając jej utracie.
- Witamina E: Jej obecność w kosmetykach przynosi skórze wiele korzyści. Przede wszystkim działa ona przeciwzapalnie i przyspiesza gojenie ran, co wspomaga regenerację nowej tkanki. Ponadto, pomaga chronić skórę przed wysuszeniem i utratą elastyczności. Wreszcie, witamina E chroni lipidy w błonach komórkowych, zwiększając zdolność skóry do zatrzymywania wody. Dodatkowo, jako naturalny antyoksydant, neutralizuje wolne rodniki w organizmie.
- Kwas hialuronowy – naturalnie występuje w ludzkim organizmie, co sprawia, że kosmetyki z jego zawartością są bezpieczne dla ciężarnych Kwas hialuronowy ma zdolność wiązania dużych ilości wody, dzięki czemu skutecznie nawilża skórę.
- Pantenol (prowitamina B5): Ma wiele korzystnych właściwości dla skóry i włosów. Po pierwsze, wiąże wodę w skórze, dzięki czemu zapewnia odpowiednie nawilżenie i pomaga utrzymać jej elastyczność. Ponadto łagodzi podrażnienia, regeneruje oraz działa przeciwzapalnie.
Zabiegi kosmetyczne w ciąży dozwolone dla przyszłych mam
Panie w ciąży mają do wyboru szereg zabiegów kosmetycznych, które są nie tylko bezpieczne, ale i korzystne dla ich zdrowia oraz dobrego samopoczucia. Delikatne oczyszczanie, masaż twarzy oraz maseczki nawilżające to doskonały sposób na poprawę kondycji skóry, tak szczególnie wrażliwej u kobiet „w stanie błogosławionym”. Delikatny masaż kręgosłupa będzie także jak najbardziej wskazany. Przede wszystkim pomoże złagodzić ból, na który nierzadko skarżą się przyszłe mamy.
Szukasz bezpiecznego zabiegu kosmetycznego w ciąży? Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwy!
W ciąży szczególnie ważne jest, aby dbać o siebie, zachowując jednocześnie ostrożność w wyborze zabiegów kosmetycznych. Nasi doświadczeni specjaliści dokładnie ocenią Twoje potrzeby i zalecą odpowiednie procedury, które będą zarówno skuteczne, jak i bezpieczne dla Ciebie oraz Twojego dziecka. Każdy zabieg będzie dostosowany do Twojego indywidualnego stanu zdrowia i etapu ciąży, abyś mogła cieszyć się chwilą relaksu, bez obaw o zdrowie maleństwa. W Serafin Clinic oraz Serafin Concept w Gliwicach pacjentkami w ciąży, które chciałyby zadbać o urodę zajmuje się Anna Piotrowicz – kosmetolog. Pani Anna ukończyła studia ze specjalnością kosmetologii estetycznej. Od lat pracuje w branży Beauty. Kosmetologia to jej pasja i całe życie. Nieustannie stawia na własny rozwój, uczestnicząc w szkoleniach, webinarach i spotkaniach z ekspertami. To wszystko sprawia, że ma bardzo holistyczny pogląd na funkcjonowanie organizmu człowieka oraz daje ogromną motywację do dalszych działań.
Zabiegi kosmetyczne i pielęgnacyjne w ciąży – podsumowanie
Ciąża to okres, w którym ciało kobiety doświadcza wielu zmian, co może wpływać na kondycję jej skóry – wywołać trądzik, cellulit, rozstępy i przebarwienia skórne. Na szczęście przyszłe mamy mogą zadbać o siebie, korzystając z bezpiecznych zabiegów kosmetycznych, jednocześnie unikając substancji i procedur, które mogą zaszkodzić ich zdrowiu oraz rozwojowi dziecka. Należą do nich przede wszystkim delikatne masaże twarzy i ciała czy maseczki nawilżające. Niezwykle ważne jest jednak, aby każdy zabieg był skonsultowany z kosmetologiem oraz dostosowany do indywidulanych potrzeb kobiety oraz etapu ciąży.
Konsultacja merytoryczna:

Anna Piotrowicz
Kosmetolog
Ukończyła studia ze specjalnością kosmetologii estetycznej.
Od lat pracuje w branży Beauty. Kosmetologia to jej pasja i całe życie.
Nieustannie stawia na własny rozwój, uczestnicząc w szkoleniach, webinarach
i spotkaniach z ekspertami.
![]() |
Anna Piotrowicz Kosmetolog Ukończyła studia ze specjalnością kosmetologii estetycznej. Od lat pracuje w branży Beauty. Kosmetologia to jej pasja i całe życie. Nieustannie stawia na własny rozwój, uczestnicząc w szkoleniach, webinarach i spotkaniach z ekspertami. |