Chirurgia plastyczna przestaje być postrzegana jedynie w kontekście wymysłu i kaprysu, a staje się rozwiązaniem wielu problemów natury estetycznej i związanej z samooceną oraz poczuciem własnej wartości. Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej jest otoplastyka, czyli operacja plastyczna uszu mająca na celu ich zmniejszenie, rekonstrukcję, poprawę symetrii i nadanie odpowiedniego kształtu. 

Podstawy otoplastyki — chirurgia plastyczna uszu

Kształt i rozmiar uszu są związane z genetyką człowieka. Zdarza się, że ich wygląd nie jest naturalny, uszy są odstające, różnią się kształtem czy też małżowiny uszne są zniekształcone. W takiej sytuacji można zdecydować się na operację plastyczną uszu. Jest to zabieg polegający na nacięciu lub częściowo wycięciu chrząstki lub skóry za uszami. Dzieje się tak zarówno w przypadku plastyki małżowiny usznej, jak również operacji odstających uszu.

Jakie problemy rozwiązuje chirurg plastyczny dzięki otoplastyce?

    • Korekcja odstających uszu: jest to najczęściej pojawiające się wskazanie do operacji plastycznej uszu. Odstające uszy są defektem natury estetycznej, który negatywnie wpływa na wygląd, jak też poczucie własnej wartości już u dzieci w wieku szkolnym. Najpowszechniejszą przyczyną problemu jest nieprawidłowo wykształcona grobelka. Zabieg pozwala na przywrócenie im prawidłowego położenia.
    • Poprawa symetrii uszu: zdarza się, że uszy różnią się wielkością, ułożeniem i kształtem. Chirurgia plastyczna pozwala nadać im odpowiedniej formy, a lekarz sprawia, że stopień odchylenia obu uszu jest taki sam.
    • Inne wady wrodzone i nabyte: korekcję uszu wykonuje się także w celu zmniejszenia małżowin usznych, ich zawinięciu czy też rekonstrukcji rozerwanego płatka ucha. Wskazaniem jest też tzw. ucho zapaśnika, czyli zniekształcenie będące efektem uszkodzenia mechanicznego na skutek uprawiania sportów walki oraz guzek Darwina, czyli zgrubienie znajdujące się w tylnej górnej części małżowiny usznej.

Kto jest dobrym kandydatem do korekcji uszu i plastyki małżowiny usznej?

Korekcję uszu i plastykę małżowiny usznej można wykonywać zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Im młodszy pacjent, tym okres rekonwalescencji jest krótszy i osoba po operacji plastycznej szybciej dochodzi do siebie. Za dolną granicę wieku przyjmuje się 9-10 lat, chociaż są przypadki, kiedy lekarz decyduje się zakwalifikować pacjenta do plastyki uszku już w wieku 7 lat. Do każdego przypadku podchodzi się indywidualne, po wcześniejszej dokładnej analizie stanu zdrowia pacjenta oraz fazy zaawansowania problemu.

Wszystkie zabiegi medycyny estetycznej związane są z pewnymi ograniczeniami. Idealnym kandydatem do zabiegu chirurgii  plastycznej uszu jest pacjent w pełni zdrowy. Do przeciwwskazań zaliczamy z kolei:

  • ciążę i połóg
  • karmienie piersią
  • problemy z krzepliwością krwi
  • opryszczkę
  • choroby nowotworowe i autoimmunologiczne
  • aktywną infekcję bakteryjną i wirusową
  • ogólny zły stan zdrowia pacjenta
  • nieleczoną cukrzycę

Otoplastyka – przygotowanie do zabiegu – plastyka uszu

To, jak wygląda przygotowanie do zabiegu, zależy w znaczącym stopniu od kliniki. Każdy specjalista ma swoje procedury, chociaż są też ogólne zasady postępowania na etapie kwalifikacji pacjenta do operacji plastycznej uszu.

Wybór specjalisty od otoplastyki w Katowicach i Gliwicach – plastyka uszu Katowice – plastyka uszu Gliwice

Dla powodzenia operacji plastycznej kluczowy jest wybór odpowiedniego specjalisty, który profesjonalnie przeprowadzi całą procedurę operacji plastycznej uszu już od momentu pierwszego kontaktu z potencjalnym pacjentem. Operację plastyczną uszu w Katowicach i Gliwicach przeprowadza się w kilku placówkach. Jedną z nich, cieszącą się bardzo dobrą opinią i zaufaniem pacjentów jest Serafin Clinic. To nowoczesna klinika dla kobiet specjalizująca się w chirurgii plastycznej i medycynie estetycznej. Korektę uszu wykonuje dr Agnieszka Niewczas-Maciejewska. To absolwentka wydziału lekarskiego Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, która swoją karierę rozpoczynała na Oddziale Chirurgii Plastycznej w Polanicy-Zdrój. W kolejnych latach rozwijała się pod okiem doświadczonych lekarzy m.in. jako starszy asystent Chirurgii Plastycznej na Oddziale Chirurgii Plastycznej DSS im. T. Marciniaka we Wrocławiu. Specjalizuje się w plastyce powiek górnych i dolnych, korekcji nosa i odstających uszu, a także plastyce piersi.

Otoplastyka

Konsultacja przedoperacyjna – na co zwrócić uwagę?

Lekarze wykonujący operację plastyczną uszu w pierwszej kolejności powinni przeprowadzić wywiad z pacjentem, ustalając jego stan zdrowia, oczekiwania, wskazania do zabiegu i ewentualne przeciwwskazania. Najczęściej konsultacja przedoperacyjna odbywa się osobiście, a więc podczas wizyty w gabinecie. W niektórych przypadkach dopuszczalna jest częściowo konsultacja online. W takich sytuacjach konieczne jest przesłanie zdjęć, które pozwolą lekarzowi przynajmniej częściowo ocenić stan problemu. Ostatecznie jednak osobista wizyta i tak okazuje się koniecznością. Kluczowe kwestie związane z konsultacją to:

    • Omówienie oczekiwań i możliwości – to bardzo ważny etap związany z procedurą operacji plastycznej. Wstępne omówienie oczekiwań oraz analiza dostępnych możliwości są niezobowiązujące. Chirurg plastyczny ma okazję poznać pacjenta, z kolei on dowiedzieć się więcej o dostępnych dla niego opcjach korekty uszu. Każdy przypadek traktowany jest indywidualnie, ponieważ przyczyny asymetrii, zniekształceń czy też defektów są bardzo różne. Osoba decydująca się na operację powinna być świadoma samego jej przebiegu, jak też możliwych realnych efektów.
    • Przegląd historii medycznej – aby możliwa była kwalifikacja do zabiegu, konieczne jest wykonanie konkretnych badań. Do podstawowych zaliczamy morfologię, badanie układu krzepnięcia i elektrolitów. W przypadku osób zmagających się z chorobą tarczycy konieczne jest też wykonanie badania hormonu tarczycy.

Przebieg zabiegu otoplastyki

Istnieje kilka technik zabiegowych, które stosuje się w ramach usługi operacji plastycznej uszu. Wybór tej właściwej zależy od przyczyny problemu, a także jego stopnia zaawansowania. Jeśli mamy do czynienia np. z płaską grobelką czy też z niewykształceniem odnogi tylnej lub przedniej, to w pierwszej kolejności wycina się wrzeciona skóry na tylnej powierzchni małżowiny usznej. W ten sposób uwidacznia się chrząstkę, przygotowując ją do modelowania. Potem delikatnie się ją nacina lub usuwa jej fragment. W przypadku przerośnięcia małżowiny usznej możliwe jest dodatkowe wycięcie najgłębszej części małżowiny i doszycie jej do mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego.

Zabieg trwa ok, 1,5 godziny i najczęściej wykonuje się go przy znieczuleniu miejscowym. W wyjątkowych przypadkach np. lęku u młodszych pacjentów możliwe jest zastosowanie znieczulenia ogólnego lub analgosedacji.

Co się dzieje po zabiegu? Rekonwalescencja po zabiegu rekonstrukcyjnym

Okres rekonwalescencji trwa zazwyczaj do 2 tygodni i po tym czasie zdejmowane są szwy. Przez okres 6 tygodni pacjent nosi na głowie specjalną opaskę. Nie ma konkretnych wytycznych związanych z porą roku, kiedy wykonuje się tego typu zabiegi, jednak najlepiej jest unikać okresu wakacyjnego ze względu na komfort i wygodę.

Korekta uszu pozwala odzyskać pewność siebie, co przekłada się na ogólny komfort życia. Poniżej prezentujemy efekty zabiegu. Sprawdź ceny i umów się na niezobowiązującą konsultację.

Otoplastyka