Wygląd warg sromowych – czy mamy na to wpływ?

Nasz wygląd, w tym kolor włosów, oczu czy skóry, jest w dużej mierze determinowany przez genetykę. Jednak to właśnie dzięki niej jesteśmy tak unikalni. Nie inaczej dzieje się w przypadku wyglądu miejsc intymnych, w tym warg sromowych mniejszych i większych. U każdej kobiety wyglądają one nieco inaczej – mają inny rozmiar, kształt, a nawet barwę. Nie ma więc jednego, idealnego wzoru kobiecych narządów płciowych. Co więcej, ta anatomiczna różnorodność jest zjawiskiem całkowicie naturalnym i nie powinna budzić naszego niepokoju. Chyba, że specyficzny wygląd miejsc intymnych jest przyczyną dyskomfortu lub źródłem kompleksów, np. gdy wargi mniejsze wystają ponad większe. Przerośnięte wagi sromowe nie tylko nie wyglądają estetycznie, ale powodują również bolesne otarcia oraz sprzyjają częstszym infekcjom. Ponadto mogą uniemożliwić wykonywanie tak prozaicznych czynności, jak siedzenie czy jazda na rowerze. Na szczęście na wygląd warg sromowych możemy mieć wpływ. Nie wierzysz? Przeczytaj ten artykuł.

Spis treści: 

Co to jest srom?
Typy budowy i wygląd warg sromowych
Wargi sromowe zewnętrzne
Wargi sromowe wewnętrzne
Czy moje wargi sromowe są w porządku?
Przerost warg sromowych mniejszych
Przerośnięte wargi sromowe wewnętrzne – przyczyny
Jakie są przyczyny za długich warg sromowych mniejszych?
Wystające wargi sromowe mniejsze jako następstwo innych chorób
Co to jest labioplastyka?
Plastyka warg sromowych – ginekolog plastyczny
Dla kogo labioplastyka?
Labioplastykę wykonujemy w znieczuleniu miejscowym – dlaczego?
Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?
Wargi sromowe – jak je pielęgnować?
Wystające wargi sromowe mniejsze – podsumowanie

Co to jest srom?

Srom, pomimo swojej niezbyt wdzięcznej nazwy, stanowi bardzo ważny element kobiecej anatomii. Ma chronić wewnętrzne narządy płciowe kobiety przed urazami mechanicznymi oraz wnikaniem drobnoustrojów. Ponadto srom wyposażony jest w struktury odpowiedzialne za odczuwanie przyjemności podczas współżycia. Wygląd i funkcjonowanie okolic intymnych ma więc ogromne znaczenie dla dobrostanu kobiety, zarówno na poziomie fizjologicznym, jak i emocjonalnym.

Srom składa się z elementów, takich jak:

  • Wzgórek łonowy: To wypukłość skórna znajdująca się powyżej spojenia łonowego, zawierająca podskórnie dużą ilość tkanki tłuszczowej, pełniącej głównie funkcje ochronne. W okresie dojrzewania pokrywa się owłosieniem.
  • Wargi sromowe mniejsze (wewnętrzne): Mają postać pozbawionych owłosienia parzystych fałdów skórnych położonych między wargami sromowymi większymi. Dolny koniec warg sromowych mniejszych może znajdować się powyżej krocza lub sięgać do spoidła tylnego warg sromowych i krocza. Wewnętrzne wargi sromowe chronią wejście do pochwy oraz ujście cewki moczowej przed urazami mechanicznymi oraz infekcjami. Ich brzegi są bardzo silnie unerwione, dlatego poza łechtaczką jest to główna struktura odpowiedzialna za odczuwanie przyjemności podczas seksu.
  • Wargi sromowe większe (zewnętrzne): To również parzyste fałdy skórne, jednak za sprawą obecnej w nich tkanki tłuszczowej, zdecydowanie większe i bardziej rozpulchnione od wewnętrznych warg sromowych. Łączą się ze wzgórkiem łonowym, będąc niejako jego przedłużeniem. Centralnie pomiędzy wargami sromowymi znajduje się szpara sromu. U dojrzewającej dziewczynki na wargach sromowych większych także zaczyna rosnąć owłosienie łonowe.
  • Łechtaczka: Jest ona niewielkim, bardzo unerwionym narządem, położonym w przedniej części sromu, tuż nad ujściem cewki moczowej, pomiędzy wargami sromowymi wewnętrznymi. Anatomicznie stanowi odpowiednik męskiego prącia i jest jednym z najbardziej erogennych miejsc w ciele kobiety. Wyposażona w tysiące zakończeń nerwowych łechtaczka, ma za zadanie dostarczyć kobiecie przyjemności podczas współżycia – to jej jedyna funkcja!
  • Napletek łechtaczki: To fałd skórny, który pokrywa i chroni łechtaczkę. Może mieć różne rozmiary.
  • Wędzidełko łechtaczki: To kolejny parzysty fałd skórny, jaki znajdziemy w obrębie kobiecych miejsc intymnych. Łączy od dołu łechtaczkę z wargami sromowymi wewnętrznymi.
  • Wędzidełko warg sromowych: To cienki fałd skórny łączący wargi sromowe wewnętrzne.
  • Przednie oraz tylne spoidła warg sromowych: to miejsca, gdzie wargi sromowe większe łączą się ze sobą w swojej przedniej lub tylnej części.
  • Przedsionek pochwy: Jest to przestrzeń ograniczona po bokach wargami sromowymi wewnętrznymi, z przodu wędzidełkiem łechtaczki, z kolei z tyłu wędzidełkiem warg sromowych. Skóra przedsionka jest bardzo delikatna i naturalnie przechodzi w błonę śluzową. Sam przedsionek pochwy zawiera ponadto ujścia cewki moczowej oraz pochwy, a także gruczoły Bartholina produkujące wydzielinę, która nawilża miejsca intymne.
  • Gruczoły przedsionkowe większe i mniejsze – To gruczoły znajdujące się w okolicy przedsionka pochwy, odgrywające bardzo ważną rolę w nawilżaniu zewnętrznych narządów płciowych. Produkowany przez nie, m.in. w trakcie podniecenia seksualnego, śluz ma chronić narządy płciowe kobiety przed skutkami tarcia podczas współżycia.
  • Wejście do pochwy: To otwór położony między wargami sromowymi, poniżej przedsionka pochwy. U kobiet, które jeszcze nie współżyły ograniczone jest błoną dziewiczą o rożnym kształcie i grubości.
  • Zewnętrzne ujście cewki moczowej: To otwór, przez który mocz wydostaje się z pęcherza moczowego na zewnątrz ciała. Położone jest w przedsionku pochwy, pomiędzy łechtaczką a wejściem do pochwy, w środkowej części sromu.

Typy budowy i wygląd warg sromowych

Wargi sromowe występują w wielu różnych formach – mogą być małe, duże, smukłe, pełniejsze, bardziej odstające lub przylegające, a także symetryczne lub niesymetryczne. Nie ma więc jednego wzoru, który wskazywałby, jak powinny wyglądać wargi sromowe. I co warto podkreślić – każda z nas jest inna, a ta różnorodność jest całkowicie naturalna. Wargi sromowe mogą również różnić się kolorem, od jasnoróżowego, przez odcienie fioletu, po brąz. Dopóki ich unikalna budowa nie zaburza kobiecie normalnego funkcjonowania, nie sprawia dyskomfortu lub nie jest źródłem niezadowolenia z własnego wyglądu, to wszystko w porządku. Problem pojawia się wówczas, gdy np. zbyt duże wargi sromowe wprawiają kobietę w kompleksy albo w jakiś sposób ograniczają jej aktywność i odbierają komfort. Niektórym pacjentkom przerośnięte wargi sromowe uniemożliwiają np. swobodne siedzenie, noszenie bardziej obcisłej bielizny czy jazdę na rowerze. Przerost warg sromowych może powodować u tych pań bardzo nieprzyjemne otarcia, być przyczyną bólu i dyskomfortu oraz negatywnie wpływać na życie seksualne.

Wróćmy jednak na chwilę do szerszego omówienia anatomii i kobiecych warg sromowych. Czym jeszcze charakteryzują się te struktury?

Wargi sromowe zewnętrzne

Wargi sromowe większe, to fałdy skórne okalające po obu stronach szparę sromową. Ich głównym zadaniem jest ochrona struktur znajdujących się głębiej, m.in. warg sromowych mniejszych, które naturalnie powinny się w nich chować. Zewnętrzne wargi sromowe są zdecydowanie grubsze i bardziej pulchne. Łączą się ze wzgórkiem łonowym i w przeciwieństwie do warg sromowych wewnętrznych, są dość silnie zaopatrzone w tłuszcz. Na powierzchni skóry warg sromowych większych znajdziemy liczne mieszki włosowe, dlatego, gdy dziewczynka zaczyna dojrzewać, obszar ten pokrywa się owłosieniem.

Wargi sromowe wewnętrzne

Wargi sromowe wewnętrzne są zdecydowanie mniejsze od zewnętrznych i nie powinny wystawać poza nie. Skóra warg sromowych mniejszych nie zawiera mieszków włosowych, jest więc całkowicie pozbawiona owłosienia. Jak już zostało wspomniane, zadaniem warg sromowych wewnętrznych jest ochrona pochwy i ujścia cewki moczowej przed urazami mechanicznymi, a także przed powodującymi infekcje intymne drobnoustrojami. Ponadto silne unerwienie czuciowe warg sromowych mniejszych, czynni z nich jeden z najbardziej erogennych obszarów na mapie kobiecego ciała. Wargi sromowe wewnętrzne, zwłaszcza ich brzegi są bardzo wrażliwe na bodźce dotykowe, dlatego to właśnie one, obok łechtaczki, odpowiadają za odczuwanie przyjemności podczas zbliżeń intymnych.

Czy moje wargi sromowe są w porządku?

Jeśli do tej pory zastanawiałaś się, czy Twoje wargi sromowe są w porządku, to po lekturze pierwszej części artykułu wiesz już, że różnorodność ich kształtów, rozmiarów i kolorów jest całkowicie naturalna. Wargi sromowe mogą być większe, mniejsze, asymetryczne, bardziej widoczne lub ukryte – każda z tych form jest normalna.

Oczywiście na przestrzeni lat wielu autorów proponowało różne klasyfikacje warg sromowych, uwzględniających różne parametry. Jedna z pierwszych tego typu klasyfikacji oceniała wargi sromowe pod względem odległości pomiędzy przedsionkiem pochwy a najbardziej oddalonym punktem wargi sromowej mniejszej. W zależności od przedziału liczbowego kobiece miejsca intymne można było przyporządkować do jednej z czterech grup. W innej klasyfikacji brano po uwagę stosunek warg sromowych mniejszych do pozostałych elementów zewnętrznych narządów płciowych kobiety. W jeszcze innym podziale jako najważniejsze kryterium przyjęto odległość fałdu międzywargowego od najbardziej oddalonego punktu krawędzi wargi większej. Tych klasyfikacji opracowano oczywiście znacznie więcej. A jak mają się one do rzeczywistości?

Dopóki nie odczuwasz fizycznego dyskomfortu, takiego jak ból, otarcia czy nawracające infekcje, a także nie występują inne niepokojące objawy, nie ma powodów do zmartwień. Jeśli jednak względy estetyczne lub zdrowotne mają negatywny wpływ na Twoje samopoczucie, warto byś rozważyła labioplastykę, czyli plastykę warg sromowych mniejszych. Jest to  zabieg laserowy polegający korekcie warg sromowych mniejszych, poprzez redukcję nadmiaru tkanki i odpowiednie wymodelowanie.

Przerost warg sromowych mniejszych

Naturalnie wargi sromowe wewnętrzne, czyli te mniejsze, nie powinny wystawać poza zewnętrzne. Bywa jednak, że to wargi mniejsze są bardziej uwydatnione. Taka sytuacja może nie jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia, jednak dość niekorzystnie wpływa na estetykę okolic intymnych, może powodować dyskomfort i obniżać pewność siebie. Plastyka warg sromowych mniejszych, wykonana w renomowanym ośrodku, takim jak nasza gliwicka klinika, potrafi skutecznie rozwiązać ten problem.

przerost warg sromowych więszych

Przerośnięte wargi sromowe wewnętrzne – przyczyny

Przerost warg sromowych mniejszych ma charakter wrodzony lub nabyty. Problem ten może być efektem nadmiernego drażnienia okolic intymnych, np. poprzez noszenie zbyt przylegającej bielizny lub bardzo intensywne współżycie (choć akurat ten czynnik jest raczej wątpliwy). Z przerostem częściej borykają się kobiety lubiące jeździć na rowerze czy uprawiające jazdę konną. Zbyt duże wargi sromowe mogą mieć również podłoże hormonalne, być następstwem przebytych porodów lub piercingu intymnego.

Jakie są przyczyny za długich warg sromowych mniejszych?

Problem przerośniętych warg sromowych mniejszych może pojawić się także jako następstwo przewlekłych lub nieleczonych zakażeń. Choroby warg sromowych, w tym infekcje bakteryjne, grzybicze czy wirusowe, są zwykle źródłem stanów zapalnych. Ich objawem mogą być opuchnięte wargi sromowe oraz podrażnienia delikatnych tkanek okolic intymnych. Długotrwałe zapalenie nierzadko prowadzi do zmian w strukturze warg sromowych mniejszych, co może skutkować ich przerostem. Ponadto, uszkodzenia wywołane przez infekcję mogą utrudniać regenerację tkanek, co będzie sprzyjało powstawaniu asymetrii. W takich przypadkach niezbędne jest szybkie rozpoczęcie odpowiedniej terapii.

Wystające wargi sromowe mniejsze jako następstwo innych chorób

Wystające wargi sromowe wewnętrzne mogą być następstwem różnych stanów chorobowych, które wpływają na anatomię i wygląd narządów płciowych. Do schorzeń powodujących przerost warg sromowych należy m.in. zespół policystycznych, w skrócie PCOS. Jest to choroba charakteryzująca się nadmiarem hormonów androgenowych w organizmie. To właśnie ich zbyt duże stężenie przyczynia się do wydłużenia warg. Podobny efekt wywoła nieklasyczny przerost kory nadnerczy (NCAH). W przebiegu tej choroby również obserwuje się zbyt wysokie wartości wspomnianych hormonów. Wreszcie, przyczyną dużych warg sromowych mogą być zaburzenia metabolizmu węglowodanów, występujące w takich chorobach jak cukrzyca czy insulinooporność, a jak wiadomo, im także towarzyszy hiperandrogenizm.

Co to jest labioplastyka?

Jak widać, za duże wargi sromowe mogą powodować wiele przykrych dla zdrowia i samopoczucia konsekwencji. Na szczęście ich wygląd da się skorygować. W celu poprawy funkcjonalności warg sromowych, a także oczywiście poprawy estetyki,  ginekolodzy zajmujący się ginekologią plastyczną sięgają zabieg zwany labioplastyką. Polega ona na zmniejszeniu warg sromowych wewnętrznych, tak aby stały się krótsze i ukrywały się między wargami sromowymi większymi. Ważne jednak, by redukcja warg sromowych nie polegała wyłącznie na ich amputacji, czyli dosadnie rzecz ujmując, na odcięciu znacznej części warg sromowych mniejszych, niestety wraz z ich najbardziej wrażliwymi na bodźce brzegami. Najczęściej w efekcie takiego zabiegu wargi sromowe są zbyt małe, a w skrajnych przypadkach, nie ma ich wcale. Technika amputacji nie tylko daje mizerny efekt estetyczny, ale również wiąże się z ryzykiem wystąpienia wielu powikłań, takich jak: nadmierne krwawienie, ból, pieczenie, przeczulica czy utworzenie się nieestetycznej blizny. Potrzeba zatem czegoś więcej…

Plastyka warg sromowych – ginekolog plastyczny

Labioplastyka to skomplikowany zabieg, który wymaga nie tylko wiedzy, doświadczenia i umiejętności, ale także precyzji oraz dogłębnej analizy stanu zdrowia pacjentki, jej oczekiwań i przyczyn problemu. Dr Dawid Serafin, założyciel Serafin Clinic, opracował autorską technikę Dewedge, która zyskała międzynarodowe uznanie dzięki licznym wystąpieniom i szkoleniom prowadzonym przez doktora. Technika Dewedge, będąca rezultatem wieloletnich badań i obserwacji Dr Serafina, zmniejsza wargi sromowe, minimalizując ryzyko najpoważniejszych powikłań, takich jak rozejście się rany czy martwica tkanki.

Korekcja warg sromowych metodą Dewedge zdobyła ogromne uznanie, co przyniosło Dr Serafinowi prestiżową nagrodę ISCG, czyniąc go pierwszym polskim ginekologiem uhonorowanym przez Światowy Kongres Ginekologii Estetycznej w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Doktor otrzymał ją dwukrotnie – w 2019 oraz 2024 roku.

Dr Dawid Serafin, ceniony ginekolog z ponad 13-letnim doświadczeniem, wprowadził istotne innowacje w dziedzinie ginekologii estetycznej dzięki metodzie Dewedge. Ta technika labioplastyki koncentruje się na problemie przerostu warg sromowych mniejszych i napletka łechtaczki. Przerośnięte wargi sromowe mogą prowadzić do pojawienia się bólu, dyskomfortu oraz wielu innych trudności w codziennym życiu, jak również mogą negatywnie wpływać na sferę intymną. Dewedge, jako alternatywa dla tradycyjnych metod amputacyjnych, pozwala na zachowanie naturalnego brzegu wargi, co jest kluczowe zarówno dla odczuć, jak i estetycznego wyglądu. W metodzie tej wargi sromowe są korygowane i modelowane zarazem, tak aby końcowy efekt był możliwie jak najlepszy. Dr Serafin podkreśla, że plastyka warg sromowych to nie tylko technika, ale także sztuka wymagająca zachowania proporcji i naturalnej krzywizny.

Mało tego! Dr Serafin jest również mistrzem rekonstrukcji warg sromowych po nieudanej labioplastyce. Nagrodę za to osiągnięcie obierał aż 4-krotnie: latach 2020, 2021, 2022 i 2023. Tym sposobem stał się jedyną osobą na świecie, która otrzymała to prestiżowe wyróżnienie cztery razy z rzędu – i to w najtrudniejszej kategorii, jaką jest rekonstrukcja po nieudanym wcześniej zabiegu. Nagrodę odbierał z rąk Prezydenta Amerykańskiego Towarzystwa Ginekologów Estetycznych.

Labioplastyka Gliwice

Dla kogo labioplastyka?

Labioplastyka jest zabiegiem z zakresu ginekologii plastycznej, który może przynieść ulgę i podnieść jakość życia kobiety. Wskazaniem do zabiegu są przede wszystkim:

  • zbyt duże wargi sromowe wewnętrzne,
  • zdeformowane lub zniekształcone wargi sromowe wewnętrzne,
  • asymetria warg sromowych mniejszych,
  • ból i dyskomfort,
  • otarcia i zranienia miejsc intymnych,
  • częste infekcje miejsc intymnych,
  • bolesne stosunki intymne,
  • niezadowolenie z wyglądu miejsc intymnych,
  • kompleksy spowodowane własnym wyglądem,
  • zaniżone poczucie własnej wartości.

Labioplastykę wykonujemy w znieczuleniu miejscowym – dlaczego?

Do zabiegu labioplastyki pacjentka jest najczęściej znieczulana wyłącznie miejscowo. Taki rodzaj znieczulenia wybieramy z kilku powodów. Po pierwsze, jest on znacznie mniej obciążający dla organizmu, w porównaniu ze znieczuleniem ogólnym. Wiąże się również z mniejszym ryzykiem ewentualnych powikłań. Znieczulenie miejscowe jest też znacznie mniej stresujące dla samej pacjentki, ponieważ przez cały czas trwania zabiegu pozostaje ona świadoma. Po znieczuleniu miejscowym pacjentka szybciej dochodzi do siebie, ponieważ nie ma potrzeby wybudzania jej ze znieczulenia ogólnego. Okres rekonwalescencji jest też krótszy, dzięki czemu kobieta może szybciej wrócić do codziennej aktywności. Warto także zaznaczyć, że choć zabieg dotyczy bardzo delikatnego obszaru ciała, znieczulenie miejscowe jest w stanie całkowicie wyeliminować ból i zapewnić pacjentce wystarczający komfort w trakcie całej procedury.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?

Mimo iż labioplastyka jest uważana za zabieg bezpieczny, zwłaszcza jeśli wykonujemy ją w tak renomowanej placówce, jaką jest Serafin Clinic w Gliwicach, to jednak istnieje pewna grupa czynników dyskwalifikujących do zabiegu. Należą do nich przede wszystkim:

  • ciąża, połóg lub okres karmienia piersią,
  • miesiączka,
  • aktywne infekcje miejsc intymnych,
  • opryszczka,
  • ogólne osłabienie organizmu,
  • choroby nowotworowe,
  • aktywne choroby autoimmunologiczne.

Wargi sromowe – jak je pielęgnować?

Odpowiednia pielęgnacja miejsc intymnych jest niezwykle istotna dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia. Tak naprawdę nie trzeba wiele, aby utrzymać je w dobrej kondycji. Przy braku dolegliwości wystarczą regularne prysznice i dobry płyn do higieny intymnej, z kwasem mlekowym lub kwasem hialuronowym w składzie. Pierwszy ze składników pomaga utrzymać właściwe pH pochwy, drugie odpowiednie nawilżenie. Unikać należy natomiast kosmetyków perfumowanych, o agresywnych zapachach, ponieważ mogą one wywoływać podrażnienia.

W przypadku warg sromowych mniejszych z widocznym przerostem utrzymanie właściwej higieny może być nieco trudniejsze. Miejsca intymne, zwłaszcza jeśli występuje w nich nadmiar tkanki, są doskonałym siedliskiem dla bakterii. Dlatego też panie z dużym rozmiarem warg sromowych są bardziej narażone na infekcje. Te pacjentki powinny szczególnie zadbać o higienę, podmywając się częściej i bardziej dokładnie. Kolejnym ważnym elementem dbałości o miejsca intymne jest odpowiedni dobór bielizny. Powinna być ona zawsze wykonana z naturalnych, “oddychających” materiałów. Syntetyczna, koronkowa bielizna może i wygląda seksownie, ale na pewno nie sprzyja zdrowiu intymnemu. Warto zwracać również uwagę na wygląd zewnętrznych narządów płciowych. Wszelkie zaczerwienienia, podrażnienia i zmiany skórne powinny być każdorazowo konsultowane z ginekologiem.

Wystające wargi sromowe mniejsze – podsumowanie

Kształt warg sromowych różni się u każdej kobiety, co jest zjawiskiem całkowicie naturalnym. Dlatego też nie istnieje jeden idealny wzorzec dla tych struktur. Przerośnięte wargi sromowe mniejsze mogą jednak powodować dyskomfort i ból podczas codziennych czynności, takich jak choćby siedzenie czy jazda na rowerze. Funkcją warg sromowych wewnętrznych jest ochrona pochwy i cewki moczowej przed urazami oraz infekcjami. Ponadto będąc wyjątkowo wrażliwe na bodźce dotykowe, odgrywają one kluczową rolę w odczuwaniu przyjemności podczas współżycia. Z kolei skrywające je w sobie wargi sromowe większe stanowią doskonałą barierę ochronną. Kobiety z nadmiernie wyeksponowanymi wargami sromowymi mniejszymi powinny rozważyć labioplastykę, która poprawia estetykę i funkcjonalność miejsc intymnych. Jedną z najbardziej uznanych i stosowanych obecnie na całym świecie metodą korekcji warg sromowych jest opracowana przez naszego Doktora metoda Dewedge. Poza tym, że doskonale modeluje ona kobiece narządy płciowe, to również skutecznie minimalizuje ryzyko powikłań występujących w innych technikach operacyjnych.  Ponadto, co najważniejsze, jest to obecnie najbezpieczniejsza technika operacyjna spośród wszystkich


Konsultacja merytoryczna:

Dr n. med. Dawid Serafin
Ginekolog położnik, ekspert w zakresie ginekologii estetycznej
Członek wielu towarzystw naukowych, laureat licznych nagród
i wyróżnień. Doceniany przez środowiska medyczne na całym
świecie. Autor innowacyjnej techniki operacyjnej Dewedge
Technique, która zdobyła międzynarodowe uznanie.