Amniopunkcja, inaczej nazywana jest amniocentezą, to jedno z badań prenatalnych wykonywanych w ciąży. Należy do grupy badań inwazyjnych, w związku z czym jego wykonanie zaleca się dopiero w  przypadku, gdy wcześniejsze badania dały zły lub niejasny wynik. W wielu przypadkach badanie to jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wykonanie amniopunkcji zaleca się w momencie, gdy ryzyko wad płodu jest większe, niż ryzyko powikłań.

Spis treści: 

Amniopunkcja Gliwice – inwazyjne badanie prenatalne
Na czym polega amniopunkcja?
Jakie są korzyści wykonania amniopunkcji?
Jak wygląda wykonanie amniopunkcji?
Jakie są możliwe powikłania po amniopunkcji?
Kiedy amniopunkcja jest refundowana?
Jak przygotować się do amniopunkcji?
Wskazania oraz przeciwwskazania do wykonania zabiegu amniopunkcji
Jak wygląda rekonwalescencja po amniopunkcji?

Amniopunkcja Gliwice – inwazyjne badanie prenatalne

Decydując się na wykonanie amniopunkcji, warto kierować się zarówno doświadczeniem lekarza, jak i zapleczem sprzętowym w postaci nowoczesnego aparatu ultrasonograficznego. To wszystko sprawia, że badanie jest znacznie bezpieczniejsze, a ryzyko wystąpienia jakichkolwiek powikłań znikome.

W Serafin Clinic na Śląsku – Klinice dla Kobiet amniopunkcję wykonuje doświadczony ginekolog. Wszyscy nasi specjaliści posiadają certyfikat londyńskiej fundacji „The Fetal Medicine Foundation”. Ogromna wiedza, poprzedzona licznymi certyfikacji sprawia, że zaufały nam pacjentki z całego Śląska.

Nasza klinika w Gliwicach na Śląsku dysponuje zapleczem w postaci najnowszego aparatu ultrasonograficznego. Jest to niezwykle istotne, ponieważ badanie wykonuje się pod ścisłą kontrolą USG.

Na czym polega amniopunkcja?

Amniopunkcja polega na pobraniu płynu owodniowego w celu wykrycia wad i nieprawidłowości genetycznych występujących u dziecka. Jest to badanie inwazyjne, jednak jeśli jest wykonywane przez doświadczonego lekarza, ryzyko wystąpienia jakichkolwiek powikłań jest niewielkie.

Badania najlepiej wykonać po 15. tygodniu ciąży – wówczas jest najbardziej przewidywalne. Istnieje również możliwość wykonania amniopunkcji w innym terminie, jednak jest to zależne od decyzji lekarza oraz predyspozycji pacjentki.

Amniopunkcja wykrywa wiele chorób genetycznych, w tym zespół Downa, Edwardsa i Patau’a. Oprócz tego dzięki badaniu możliwe jest określenie, czy nie występują u dziecka mutacje pojedynczych genów odpowiedzialnych za takie choroby,  jak: mukowiscydoza, dystrofia mięśniowa typu Duchenne’a, rdzeniowy zanik mięśni czy anemia sierpowata.

Jakie są korzyści wykonania amniopunkcji?

Wykonanie amniopunkcji jest dziś zabiegiem znacznie bardziej bezpiecznym i przewidywalnym, jeśli jest wykonywana przez doświadczonego lekarza. Pozwala wykryć aż ponad 200 nieprawidłowości. Dzięki temu można ocenić, czy u dziecka nie występują żadne wady i schorzenia genetyczne. W przypadku ich potwierdzenia możliwe jest wdrożenie leczenia jeszcze w momencie, gdy płód znajduje się w brzuchu lub zaplanować je od razu po rozwiązaniu.

Wielu rodziców, którzy otrzymali informację o ryzyku wystąpienia różnego rodzaju wad u dziecka, ma możliwość wcześniejszego przygotowania się do opieki nad nim. Mogą oni również skorzystać ze wsparcia psychologicznego, w razie takiej konieczności.

Także kobiety, które z powodów psychologicznych decydują się na zabieg amniopunkcji, po otrzymaniu wyników badania mogą odetchnąć z ulgą i ze spokojem przygotować się do zbliżającego się porodu. Znacznie poprawia się wówczas ich komfort psychiczny.

Jak wygląda wykonanie amniopunkcji?

Amniopunkcja w Serafin Clinic Gliwice – Klinice dla Kobiet wykonywana jest przez lekarza ginekologa z wieloletnim doświadczeniem. Trwa około 30 minut. Odbywa się w sterylnych warunkach na sali zabiegowej.

W pierwszej kolejności odkażane są powłoki brzuszne, które lekarz następnie nakłuwa przy pomocy bardzo cienkiej igły. Zostaje ona wprowadzona do macicy, gdzie nakłuwany jest pęcherz płodowy, z którego pobiera się materiał do badania. Wszystko odbywa się pod ścisłą kontrolą USG.

Około 20 ml pobranego płynu owodniowego, w którym znajdują się komórki płodu, zostają przekazane do laboratorium. Tam zostaną poddane hodowli. Po kilku tygodniach na ich podstawie można będzie określić zestaw chromosomów dziecka. Wyniki amniopunkcji są dostępne po około 3. tygodniach od zabiegu.

amniopunkcja gliwice

Jakie są możliwe powikłania po amniopunkcji?

Amniopunkcja jest zaliczana do grupy badań prenatalnych inwazyjnych, jednak ryzyko wystąpienia powikłań wynosi 1%.

Możliwe powikłania po amniopunkcji:

  • poronienie,
  • pęknięcie pęcherza płodowego,
  • utrata wód płodowych,
  • uszkodzenie narządów płodu poprzez ich nakłucie,
  • uszkodzenie łożyska,
  • uszkodzenie pępowiny,
  • zakażenie wewnątrzmaciczne.

Alternatywą dla amniopunkcji jest wykonanie testu NIPT. Jest to badanie prenatalne całkowicie bezpieczne i bezinwazyjne dla matki i dziecka. Wykonuje się je na podstawie krwi pacjentki pobranej z żyły w zgięciu łokciowym. Można wykonać je już po 10. tygodniu ciąży. Pozwala ocenić ryzyko wystąpienia wad rozwojowych u dziecka.

Kiedy amniopunkcja jest refundowana?

Zabieg amniopunkcji może być refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W tym celu pacjentka musi uzyskać od lekarza prowadzącego ciążę lub lekarza genetyka specjalne skierowanie na zabieg.

Skierowanie zostaje wystawione w momencie, gdy lekarz stwierdzi, iż badanie jest niezbędne do dalszego postępowania i prowadzenia ciąży.

Jak przygotować się do amniopunkcji?

Każda wizyta w Serafin Clinic Gliwice – Klinice dla Kobiet poprzedzona jest konsultacją. Wówczas lekarz prowadzący oceni stan pacjentki oraz sprawdzi całą dokumentację medyczną.

Przed badaniem niezbędne jest dostarczenie aktualnego wyniku grupy krwi, a w przypadku grupy krwi ujemnej, badania przeciwciał anty-RhD nie starszego niż 2 tygodnie od wyniku tego badania. Lekarz wykonujący amniopunkcję musi potwierdzić, iż nie ma ryzyka wystąpienia konfliktu serologicznego. W przypadku, gdy zachodzi taka obawa, pacjentka powinna otrzymać immunoglobulinę anty-Rh D.

Amniopunkcja jest badaniem, do którego nie trzeba przygotowywać się w żaden szczególny sposób.  Można je wykonać o dowolnej godzinie. Dodatkowo nie trzeba być na czczo.

Wskazania oraz przeciwwskazania do wykonania zabiegu amniopunkcji

Wskazania do wykonania amniopunkcji:

  • gdy wyniki wcześniejszych badań nieinwazyjnych wskazują na prawdopodobieństwo wystąpienia wad genetycznych u dziecka,
  • wiek matki powyżej 35 lat,
  • wcześniejsza ciąża, podczas której stwierdzono aberrację chromosomalną, choroby metaboliczne lub wady ośrodkowego układu nerwowego,
  • występowanie chorób genetycznych w najbliższej rodzinie,
  • zakażenie toksoplazmozą.

Przeciwwskazania do wykonania amniopunkcji:

  • objawy poronienia,
  • występująca infekcja u pacjentki,
  • krwawienie z dróg rodnych na 2 tygodnie przed planowanym zabiegiem.

Jak wygląda rekonwalescencja po amniopunkcji?

Bezpośrednio po zabiegu pacjentka powinna pozostać w klinice około 30 minut na obserwacji. Po tym czasie może wrócić bezpiecznie do domu.

Po wykonaniu zabiegu amniopunkcji wskazany jest oszczędny tryb życia. Pacjentka powinna obserwować, czy nie występują u niej żadne niepokojące objawy. W razie wystąpienia niewielkiego bólu można skorzystać z bezpiecznych leków przeciwbólowych lub rozkurczowych.

Wśród niepokojących objawów mogą pojawić się: silny ból, regularne skurcze lub plamienie. Wówczas niezwłocznie należy zgłosić się do lekarza.